يكشنبه, 3 ارديبهشت 1396 - الأحد 27 رجب 1438 - Sunday 23rd April 2017

پاسخ به نظر

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
بانویی که بیماری انگیزه اصلی کار آفرینی اش شد/دریغ از ذره ای حمایت و دلگرمی از سوی مسئولان
پس از فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و منظومه‌ى كاملی که ایشان در این زمينه‌ ارائه دادند. نقش و وظیفه هریک از اقشار جامعه در این میان مشخص شد. زنان نیز جایگاه خود را در این منظومه شناسایی کرده‌اند و در مسیر آن گام برمی‌دارند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از طنین یاس، شاید تعداد زنان کارآفرین کشورمان زیاد نباشد و شاید هم خودشان دوست دارند که کمرنگ باشند و بی سر‌و‌صدا در گوشه‌ای از این خاک به هموطنانشان خدمتی کنند؛ زنان قدرتمندی که سعی می‌کنند در کنار وظایف مادری و همسری به فعالیت‌های اجتماعی و جهاد اقتصادی بپردازند. اغلب این بانوان در ابتدا سرمایه‌ زیادی هم برای کارشان نداشتند، اما همت بالایشان آنان را به زنانی نمونه تبدیل کرده است. بسیاری از این زنان و دختران پس از مطرح شدن ایده اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر انقلاب به این عرصه وارد شدند تا بازهم نقش حمایتی خود را در کشور به همه یادآور شوند. زنان همواره از عناصر جهادگر این کشور بوده‌اند؛ چه در زمان جنگ که در پشت جبهه‌ها خودشان و مردانشان را وقف خدمت به اسلام و وطن ‌کردند، چه اکنون که در این شرایط دشوار اقتصادی دوشادوش مردان برای شکوفایی اقتصادی کشور تلاش می‌کنند.

پس از فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی و منظومه‌ى كاملی که ایشان در این زمينه‌ ارائه دادند. نقش و وظیفه هریک از اقشار جامعه در این میان مشخص شد. رهبر انقلاب حلقه‌های این منظومه را نیز با شعارهای سال‌های اخیر به مردم نشان دادند؛ يعنى اصلاح الگوى مصرف، مسئله‌ى جلوگيرى از اسراف، مسئله‌ى همت مضاعف و كار مضاعف، مسئله‌ى جهاد اقتصادى، و در نهایت توليد ملى و حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى. این نام‌گذاری‌ها نه تنها شعارهایی زودگذر نیستند، بلکه راهنمای ساماندهی اوضاع کشور در این برهه زمانی محسوب می‌شوند. زنان نیز در هریک از حلقه‌های این منظومه جایگاه خود را شناسایی کرده‌اند و در مسیر آن گام برمی‌دارند.

زهراحاجیوند بانوی کارآفرین 32 ساله‌ای است که در شهرستان ازنا، یکی از شهرستانهای استان لرستان، در تهیه کودهای کمپوست یا همان کودهای غنی شده از مواد شیمیایی فعالیت می‌کند. او همسر یک مهندس عمران است که بسیار وی را در فعالیت‌هایش همراهی می‌کند. زهرا اکنون یک پسر دارد. متن زیر حاصل گفت‌و‌گوی طنین یاس با او است:

طنین یاس: شما دانش‌آموخته رشته حسابداری هستید اما در زمینه کشاورزی فعالیت می‌کنید. چرا؟

حاجیوند: همیشه دوست داشتم به کشور خدمت کنم و برای رشد اقتصاد آن موثر باشم. اما بیشترین چیزی که باعث شد من به فکر تولید کود کمپوست بیافتم، بیماری بود که خودم به آن مبتلا شدم و دلیل آن هم به گفته پزشکان مصرف غذاهای شیمیایی بود. دلم نمی‌خواهد مردم به این مشکلات مبتلا بشوند و دوست دارم اینگونه به آن‌ها کمک کنم.

 

طنین یاس: کارتان سخت است؟

حاجیوند: باید دیده شود که ما چگونه این کودها را تهیه می‌کنیم و چگونه آن‌ها را نگهداری می‌کنیم؛ عمده مشکل ما در این زمینه به‌خصوص در فصل زمستان نگهداری از کرم‌ها برای تهیه کود است که همواره نگران یخ زدن آن‌ها هستیم.  

طنین یاس: سازمان‌ها و نهادهای دولت از فعالیت و کارآفرینی‌ شما حمایت می‌کنند؟

حاجیوند: من دوست دارم که به ما کارآفرین‌ها دلگرمی بدهند. اوایل کار خیلی از افراد دست حمایتشان را درازکردند و گفتند که از ما حمایت می‌کنند، ولی متاسفانه دیگر خبری نشد و اکنون دریغ از ذره‌ای حمایت یا دلگرمی؛ حداقل انتظاری که داریم این است که از این فعالیت‌های ما تقدیر کنند و از اینکه به دنبال سلامتی مردم هستیم ابزار خرسندی. اکنون فقط گاهی برای مصاحبه و بازدیدهای مناسبتی سراغ ما را می‌گیرند.

 

 

طنین یاس: انتظاردارید از شما خانم های کارآفرین چه حمایتی داشته باشد؟ مادی یا معنوی یا هردو؟

حاجیوند: دغدغه فعلی من فقط وفقط وضعیت سلامت هموطنانم است و انتظار دارم از کسانی‌که هر قدمی برای رشد سلامت در کشور برمی‌دارد، حمایت‌ معنوی و مادی صورت بگیرد تا اگر این افراد خللی در این مسیر دارند، برطرف شود.

من در شغل خودم نیاز به خرید وسایل و لوازمی دارم که پرداخت قیمت آن از عهده من خارج است. به هرحال ما داریم برای همین کشور کار می‌کنیم و اینطور کارها بدون حمایت به خوبی انجام نمی‌شود. اگر به اندازه کافی به ما سر می‌زدند از حال ما بیشتر خبردار می‌شدند.

طنین یاس: شما یک بانوی کارآفرین هستید و توانایی الگو بودن برای بانوان شاغل، آیا برای این عنوان تاکنون از طرف اداراتی که مربوط به امور بانوان باشد هم از شما سراغی نگرفته‌اند؟

حاجیوند:  نه اصلا.

طنین یاس: وضعیت کسب وکار و اشتغال خانم‌ها را در کشور چگونه می‌بینید؟

حاجیوند: خانم‌ها پا به پای آقایان در بسیاری از مشاغل فعالیت می‌کنند و حتی دست به فعالیت‌هایی می‌زنند که شاید از توان بسیاری از آقایان خارج باشد.

طنین یاس: مثلاچه فعالیت‌هایی؟

حاجیوند: مثلاً همین کارآفرینی که الان من خودم انجام می‌دهم، سختی هایی دارد که بسیاری از مردان ترجیج می دهند به این عرصه وارد نشوند. در کارهایی مانند قالیبافی‌که در منطقه ما بسیار معروف شده است نیز خانم‌ها پیشرو بوده‌اند. خانم‌های جوانی که حتی تحصیلات دانشگاهی دارند اما این هنر بومی ایرانی را با حضورشان جلا می‌بخشند.

طنین یاس: شما در محل کارتان کارمند و کارگر خانم هم دارید؟

حاجیوند: نه. بیشتر کارهای اداری را خودم پیگیری می‌کنم و همسرم هم کمکم می‌کند و چون کار ما به نیروهایی برای فعالیت بدنی سنگین و حمل کود نیاز دارد، از کارگر مرد استفاده می‌کنیم.

طنین یاس: نظرتان درمورد اقتصادمقاومتی چه هست و خانم‌ها چگونه در این مورد می‌توانند نقش‌آفرینی کنند؟

حاجیوند: یعنی روی توانمندی‌های مردم کشور خودمان تمرکز کنیم و از این طریق درآمدزایی کنیم. شغل بسیاری از زنان در حیطه اقتصاد مقاومتی است چون بر مهارت‌های خودمان وابسته است.

نکته دیگر اینکه ما زنان با حمایت از تولیدات داخلی و ترغیب خانواده‌هایمان می‌توانیم در این امر موثر باشیم. بسیاری از  وسیله های خانه خود من از محصولاتی هست که داخل کشور تهیه و ساخته می‌شود، چون من صد در صد موافق خریداری محصولات ایرانی هستم؛ این کار برای مردان کشورمان موقعیت شغلی ایجاد می‌کند.

پاسخ

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه