يكشنبه, 3 ارديبهشت 1396 - الأحد 27 رجب 1438 - Sunday 23rd April 2017

پاسخ به نظر

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
پرونده زنان و مشارکت سیاسی
به دلیل دو انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال جاری و همچنین اهمیت مشارکت سیاسی زنان و حضور آنان در لایه‌های قدرت برای جریان‌های دفاع از حقوق زنان در هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و همچنین منافعی که طرح این موضوع برای هر دو جناح دربردارد، از ابتدای سال تاکنون، مفهوم مشارکت سیاسی زنان در دستور کار فعالان سیاسی و اجتماعی قرار گرفت.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از مهرخانه، به دلیل دو انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال جاری و همچنین اهمیت مشارکت سیاسی زنان و حضور آنان در لایه‌های قدرت برای جریان‌های دفاع از حقوق زنان در هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و همچنین منافعی که طرح این موضوع برای هر دو جناح دربردارد، از ابتدای سال تاکنون، مفهوم مشارکت سیاسی زنان در دستور کار فعالان سیاسی و اجتماعی قرار گرفت. مشارکت سیاسی زنان، مناصب سیاسی زنان، سهیمه‌بندی جنسیتی، زنان و قدرت، برابری جنسیتی در عرصه سیاسی، مشارکت زنان در سطح تصمیم‌سازی و...؛ کلیدواژه‌های سیاسیون و فعالان حوزه زنان در پرداختن به این امر بود. گذشته از آن، تشویق زنان به کاندیداتوری، با تمسک به تفاسیر گوناگون آیات، روایات، سیره معصومین، سیره و اندیشه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، مورد توجه ویژه از ناحیه هر دو جناح سیاسی قرار گرفت.

به هر روی، فارغ از درستی یا عدم صحت تفاسیر و ادعاهای صورت‌گرفته، این جریان تا به امروز ادامه یافته و قطع به یقین تا زمان برگزاری انتخابات نیز به قوت خود باقی خواهد ماند، اما جدای از این مباحث انتخاباتی و صرفاً سیاسی که بعضاً رنگ‌وبوی سیاست‌زدگی نیز به خود گرفته و حتی با سوءاستفاده از کلیدواژه زنان و مشارکت سیاسی در هر دو جناح سیاسی کشور ادامه دارد، لازم است به این مفهوم از منظری علمی و تخصصی نگاه شده و ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد. پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه هم به همین‌منظور در پرونده‌ای به بررسی مشارکت سیاسی زنان، ابعاد، حدود و ثغور این مفهوم در نگاه فعالان حوزه زنان و فعالان سیاسی، چالش‌های آکادمیک و بین‌المللی آن پرداخته است. برخی از مطالب تولیدی مهرخانه، در حین همین زمان بر روی سایت منتشر شده است که لینک‌های آن را ملاحظه کرده و باقی مطالب نیز به مرور تا زمان برگزاری انتخابات بر روی خروجی سایت قرار خواهد گرفت.

«رجل سیاسی» و منظومه مطالبات زنان

مشارکت سیاسی زنان از دیدگاه کمیته منع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان

سهمیه‌بندی جنسیتی در مناصب سیاسی: راهکاری مورد تأیید یا خلاف تأیید کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان؟!

چالش‌های مشارکت عمومی ‌و سیاسی زنان در افغانستان

برابری جنسیتی در حوزه عمومی و سیاسی

مشارکت زنان در سطوح تصمیم‌سازی ملی و بین‌المللی

سهمیه‌بندی جنسیتی در عرصه سیاسی؛ تناقضات مفهومی و بایسته‌ها

«زن» در گذر سه دولت

آنچه دولت سازندگی برای زنان به ارمغان آورد

دوران اصلاحات؛ از عضویت دو زن در کابینه تا تشکیل کمیته امحای خشونت علیه زنان

دولت نهم برای زنان چه کرد؟

دولت دهم و برنامه‌هایش برای زنان

نژادی: هدف مشترک زنان و مردان پایداری و توسعه متوازن کشور است/ تأثیر حضور زنان در مناصب سیاسی

پاسخ

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه