شنبه, 9 ارديبهشت 1396 - السبت 03 شعبان 1438 - Saturday 29th April 2017

اجرای آزمایشی طرح کاهش طلاق در 10 استان

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
اجرای آزمایشی طرح کاهش طلاق در 10 استان
معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با استناد به تحقیقات انجام شده، میزان تجرد قطعی در ایران را کمتر از 2 درصد اعلام و تاکید کرد: 98 درصد از افراد در ایران میل به ازدواج دارند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایسنا، دکتر محمد اسحاقی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس، با تاکید بر لزوم اجرایی شدن برنامه جامع کنترل و کاهش طلاق در کشور، گفت: نقشه جامع مهندسی فرهنگی در کنار نقشه جامع علمی تضمین کننده اجرای قانون اساسی و اینها در کنار اقتصاد مقاومتی، حرکت به سمت تمدن اسلامی است.

 

وی با بیان اینکه کشور امروز دارای سیاست‌های جامع علمی و فرهنگی است، تدوین این برنامه را بر پایه مطالعات جامع دانست و گفت: یکی از برنامه‌های مهم سیاست‌های جامع علمی و فرهنگی، برنامه کنترل و کاهش طلاق است.

 

اسحاقی همچنین با تاکید براینکه در مرحله اول تمرکز بر فوریت‌ها، موضوع طلاق است، این موضوع را نافی توجه به اقدامات ضروری اولیه ندانست و گفت: اقدامات فوریتی باید در خصوص کسانی انجام شود که در حال طلاق هستند.

 

او با ارائه آماری از رشد منفی رویداد ازدواج در کشور و بیان اینکه میانگین طلاق در کشور روند رو به رشدی را داشته است، اظهار کرد: استان فارس در ثبت رویدادهای ازدواج در سال 93 پائین تر از میانگین کشوری قرار دارد.

 

اسحاقی رشد طلاق بین زوج‌های تحصیلکرده را یادآور و متذکر شد: از آبان 85 تا 95 بررسی‌ها نشان می‌دهد که دامنه سنی ازدواج کاهش داشته و میانگین سنی ازدواج افزایش را نشان می‌دهد به طوری که در سال 94 میانگین سن ازدواج در مردان 28 سال و زنان 23.8 سال بوده است.

 

وی این عدد را برای فارس 30 سال در مردان و 26 سال برای زنان عنوان و اضافه کرد: 10 درصد از افراد جامعه در سن بالای 35 سال ازدواج می کنند و 14 درصد نیز وقوع ازدواج در سنین بالای 30 سال اتفاق می افتد.

 

اسحاقی با تاکید براینکه بیشترین میزان طلاق در ایران طی پنج سال اول ازدواج حادث می شود، گفت: 13 تا 14 درصد از طلاق‌ها در سال اول ازدواج حادث می‌شود که عامل بخش عمده ای از آنها اعتیاد است.

 

وی مهمتری عامل موثر در طلاق را دخالت خانواده ها و محقق نشدن شروط ضمن عقد عنوان و خاطرنشان کرد: براساس مطالعات انجام شده قرار است که برنامه جامع کنترل و کاهش طلاق به شکل پایلوت در 10 استان کشور اجرایی شده و سپس در نقاط دیگر کشور تسری یابد.

 

اسحاقی گفت: این برنامه در استان‌های تهران، البرز، خراسان رضوی، گیلان، قم، مازندران، کرمانشاه، مرکزی، اصفهان و فارس اجرایی خواهد شد.

 

معاون برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر برنامه های مداخله ای برای کنترل و کاهش طلاق اجرا نشود، در افق 1404 به ازای هر یک ازدواج 2 طلاق را در کشور شاهد خواهیم بود.

 

وی با اشاره به لزوم همراهی دادگستری، بهزیستی، ناجا، علوم پزشکی، آموزش و پرورش، کمیته امداد، استانداری و نهاد نمایندگی ولی فقیه در این برنامه، گفت: به دنبال آن هستیم که در دو سال اول افزایش روند رشد را کنترل کنیم و در طول سه برنامه، نرخ طلاق را به عدد تک رقمی برسانیم.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه