چهارشنبه, 9 فروردين 1396 - الأربعاء 02 رجب 1438 - Wednesday 29th March 2017

اخلاق مداری و متخلق شدن به رفتار قرآنی باید والاترین هدف فعالان قرآنی باشد

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
اخلاق مداری و متخلق شدن به رفتار قرآنی باید والاترین هدف فعالان قرآنی باشد
فهیمه گلپایگانی یکی از فعالان در عرصه قرآن است که اخیرا در رشته ترتیل موفق به کسب مقام اول در مسابقات کشوری ترتیل سازمان اوقاف و امور خیریه شده است.

فهیمه گلپایگانی یکی از فعالان در عرصه قرآن است که اخیرا در رشته ترتیل موفق به کسب مقام اول در مسابقات کشوری ترتیل سازمان اوقاف و امور خیریه شده است،خبرنگار شاخه طوبی؛به این بهانه به گفتگو با این قاری قرآن پرداخته است.
• از چه زمانی به صورت تخصصی کار در رشته ترتیل را اغاز کردید؟
از دوره ابتدایی در مدرسه به قرائت قرآن می پرداختم و از دوره راهنمایی این بحث رو جدی تر دنبال کردم؛ طوری که پرداختن به قرائت (البته تحقیق) رو در طول تحصیل ادامه دادم؛ اما ترتیل رو از زمان دانشجویی آغاز کردم و هم اکنون بیشتر از سایر رشته ها در این رشته فعالیت دارم.
• چه عاملی سبب گرایش شما به سمت قرآن شد؟
بی گمان عنایت خداوند و ائمه اطهار (علیهم السلام) بنده را در راه قرآن قرار داد که این جای بسی شکر دارد؛ لکن در این بین مذهبی بودن خانواده و حمایت و پشتیبانی مجدانه آنها در این راه به همراه تشویق مربیان دلسوزم در مدرسه؛ همگی دست به دست هم دادند تا این خدمت به قرآن مستمر باشد.
• آیا جزء ترتیل در رشته دیگری هم فعالیت دارید؟
بله؛ رشته اصلی بنده قرائت هست؛ هم تحقیق و هم ترتیل؛ اما در کنار آن به دلیل علاقه خودم به حفظ قرآن، تشویق های خانواده و خصوصا جناب آقای رهبر از قرآنیان شهر؛ پیگیر حفظ شدم و همزمان با پایان تحصیل در دوره مدرسه به لطف خداوند حافظ کل قرآن شدم. علاوه بر حفظ و قرائت؛ در مورد ابتهال و تواشیح و مدیحه سرایی قرآن کریم هم فعالیت داشتم و به دلیل توجه به بحث مفاهیم؛ کار مفاهیم و تفسیر قرآن کریم را هم دنبال کردم و همین امر باعث سوق دادن بنده به تحصیل در رشته علوم قرآن و حدیث شد که از این بابت خشنودم.
• تا کنون حائز چه مقاماتی در مسابقات قرآن شده اید؟ به حمد و لطف خداوند در مسابقات متعددی شرکت کرده و حائز رتبه شدم که در موارد ذیل خلاصه می شود:
رتبه اول مسابقات کشوری قرائت تحقیق دانش آموزی
رتبه اول و دوم مسابقات کشوری قرائت تحقیق و ترتیل دانشجویان در چند سال
رتبه دوم مسابقات ملی در رشته ترتیل قرآن کریم در دو سال
رتبه اول و دوم مسابقات کشوری قرائت تحقیق و ترتیل اساتید دانشگاه ها در چند سال
رتبه اول و دوم مسابقات کشوری قرائت تحقیق بسیج در دو سال
رتبه اول مسابقات کشوری قرائت تحقیق هلال احمر
رتبه اول و دوم مسابقات کشوری حفظ 5 و 10 و 20 جزء قرآن کریم
رتبه دوم مسابقات کشوری حفظ 20 جزء بسیج
رتبه دوم مسابقات کشوری مفاهیم و تفسیر قرآن کریم
رتبه پنجم مسابقات کشوری ابتهال سازمان اوقاف و امور خیریه در دو سال و …
و اخیرا: رتبه ممتاز مسابقات کشوری ترتیل سازمان اوقاف و امور خیریه
• انگیزه شما از شرکت در مسابقات چیست؟
به نظر بنده شرکت در مسابقات در هر دوره ای از زندگی حفاظ و قراء با انگیزه خاصی است. برای مبتدیان و خصوصا کودکان و نوجوانان، این انگیزه بیشتر جنبه مادی و تشویق و تحسین دارد؛ برای دوره های متوسط بیشتر جنبه تجربه آزمایی و حس شرکت در آزمون و مسابقات را دارد و برای گروه آخر؛ جنبه رقابتی دارد که ان شاء الله انگیزه خدایی هم در کنار همه این موارد قرار داشته باشد.
• آثار قرآن در زندگی شما؟
قرآن به فرموده خودش که: (و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمه …) ؛ (کتاب انزلناه مبارک …) ؛ (و انزلنا الیکم نورا …) رحمت، شفاء، نور، برکت و مهم تر از همه تبیان و چراغ راه هست؛ بنده هم از این رحمات قرآن جدا نبودم و قرآن تأثیرات مهمی را در زندگی مادی و معنوی و در حیات فردی و اجتماعی بنده گذاشته است.
• روزانه چه میزان زمان را برای قرائت قرآن اختصاص می دهید
به دلیل مشغله کاری متأسفانه ساعاتی که قرآن را مختص به خودم تلاوت کنم زیاد نیست؛ و چه بسا در این مورد شرمنده ساحت قرآن باشم؛ اما سعی کردم از چیزی که خداوند به من عنایت فرموده در حد توان و وسعم به دیگران بیاموزم و امیدوارم خداوند این خدمت ناقابل رو از بنده بپذیرد.
• مختصری به دیگر فعالیت های قرآنی و غیر قرآنی خود اشاره کنید
از سال 80 تا کنون به عنوان مربی صوت و لحن، تجوید و حسن حفظ در دانشگاه ها؛ دارالقرآن، جامعه القرآن الکریم، مرکز تخصصی قرائت، آموزش و پرورش و دیگر مجامع قرآنی شهر و از سال 82 به عنوان داور مسابقات شهرستان، استان و منطقه مشغول به فعالیت هستم.
هم اکنون هم به عنوان مدیر و مربی مرکز قرائت خواهران شهرستان سمنان در خدمت دوستان قرآنی هستم.
نکته قابل ذکر اینکه؛ به نظر حقیر شایسته است یک فرد قرآنی جز قرآن به فعالیت های دیگر هم بپردازد؛ لذا بنده به میل شخصی خودم به تحصیل، ورزش، هنر و … هم پرداختم.

• از دید شما به عنوان یک فعال قرآن مشکلات جامعه قرآنی ما چه می باشد؟
در زمانی که بنده شروع به کار قرآنی کردم؛ شاید مهم ترین مشکل نبود مربیان و مراکز معتبر قرآنی جهت علاقمندان بود؛ لکن الحمدلله هم اکنون این نقیصه به طور نسبی مرتفع شده است؛ اما بعضا نبود وفاق و یکدلی، موازی کاری های اداری بین مراکز و دستگاه های قرآنی و کم لطفی نسبت به تخصیص وقف های قرآنی از جمله مشکلات قرآنیان کشور محسوب می شود.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه