يكشنبه, 6 فروردين 1396 - الأحد 28 جمادى الثانية 1438 - Sunday 26th March 2017

از تأثیر تربیتی قصه‌ها غافل نشوید

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
از تأثیر تربیتی قصه‌ها غافل نشوید
یک مربی قصه گویی گفت: قصه گویی می‌تواند تأثیر تربیتی بیشتری نسبت به انواع کلاس‌های هنری و یا محاسبات ذهنی داشته باشد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایسنا، اعظم رهنما در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه قصه بخشی از ادبیات و از ذهن بشر سرچشمه گرفته است، اظهار کرد: قصه پیوند بین فرهنگ‌ها با کمی تغییرات است. قصه به دلیل اینکه از ذهن بشر سرچشمه گرفته، هیچ محدودیت زمانی و مکانی ندارد و برای همه انسان‌ها در هر دوره‌ زمانی مؤثر واقع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قصه به نوعی با زندگی بشر گره خورده است، اضافه کرد: شخصاً معتقدم که یکی از اتفاقات زیبایی که در قصه گویی اتفاق می افتد این است که انسان‌ها را به لحاظ فرهنگی به هم نزدیک می‌کند و افراد متوجه می‌شوند با هر زبان و فرهنگی که چهنقاط مشترکی با یکدیگر دارند.

این مربی کانون پرورش فکری اصفهان خاطر نشان کرد: با قصه گفتن کودک نوعی همانند سازی با شخصیت‌های داستان در خود ایجاد می‌کند که از بعد روانی بسیار تأثیر گذار است و می‌تواند بسیاری از تنش‌ها و استرس‌های کودک را برطرف کند؛ برای نمونه وقتی شخصیت قصه در حالت خنده و یا گریه است کودک با او همانند سازی می‌کند و به لحاظ درونی تخلیه می‌شود.

رهنما با اشاره به اینکه اتفاق دیگری که برای شنونده قصه روی می‌دهد رشد قوه تخیل است، گفت: کودکان همزمان با شنیدن قصه در ذهنشان تصویر سازی می‌کنند، این امر زمانی بیشترین تأثیر گذاری را دارد که گوینده یک قصه گوی حرفه‌ای باشد و بتواند تصاویر را در ذهن کودکان ایجاد کند.

وی با بیان اینکه از اثرات مفید قصه تقویت دایره لغت کودکان است، افزود: ممکن است کلمات و اصطلاحاتی در قصه به کار رفته باشد که کودک تا کنون نشنیده و قصه در صورتی که قدیمی و در خصوص ضرب المثل ها باشد دایره لغت کودک را بیشتر رشد می‌دهد؛ به ویژه اگر کودک در گروه‌های سنی “ب ” و “ج” باشد.

این مربی کانون پرورش فکری اصفهان با تاکید بر اینکه اضطراب‌ها و هیجانات کودک با قصه تخلیه می‌شود و قطعاً قصه تنها برای خواباندن کودکان نیست بلکه برای بیداری است، خاطر نشان کرد: مهم‌ترین اتفاقی که در قصه رخ می‌دهد همان بیداری است یعنی اینکه قصه گویی باعث می‌شود که کودکان با مفاهیم انسانی آشنا شوند.

رهنما با اشاره به اینکه قصه، یک روایت بسیار شیرین است و قصه گویی نیازمند تخصص است، افزود: باید قصه گویی به صورت حرفه‌ای دنبال شود و نیاز است که در جامعه ما نگاه به قصه تغییر کند زیرا قصه هوش هیجانی و هوش شنیداری کودکان را تقویت می‌کند.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه