دوشنبه, 11 ارديبهشت 1396 - الاثنين 05 شعبان 1438 - Monday 1st May 2017

افزایش تجردگرایی در دختران ماحصل بهره گیری از سبک زندگی غربی است

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
افزایش تجردگرایی در دختران ماحصل بهره گیری از سبک زندگی غربی است
کارشناس حوزه زنان اظهار داشت: بسیاری از جوانان با نگاه کردن به زندگی جوانان غربی که ازدواج نمی‌کنند مشغول تفریح و سرگرمی هستند و وقت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند تمایل دارند مانند آنها رفتار کنند بنابراین دوست دارند در همه چیز شبیه آنها باشند مانند آنها مجرد زندگی کنند و ازدواج نکنند.

به گزارش شاخه طوبی، توران آفرینش کارشناس حوزه زنان و پژوهشگر در گفت و گو با زنان خبر با اشاره به علل افزایش تجرد گرایی در جوانان به خصوص دختران عنوان کرد: هر فردی در زندگی علاقه مند به رسیدن کمال در تحصیلات و شغل می‌باشد که تداخل این امر با ازدواج به سختی امکان‌پذیر است و  به همین سبب با مشکل تجردگرایی روبرو هستیم که عواملی مانند تجمل‌گرایی، تورم مشکلات اقتصادی، ترس از طلاق و… نیز برآن دامن می‌زند.

وی افزود: در فرهنگ و جامعه ایرانی ازدواج نکردن دختران پدیده ای نامیمون به شمار می رود و در محافل مختلف از جمله رسانه ها نیز به آن دامن زده می شود و این در حالیست که کمتر به ریشه یابی این موضوع پرداخته می شود که چرا پسران کمتر به ازدواج روی آورده و به تجرد تمایل دارند.

آفرینش ادامه داد: خانواده ها باید در مواردی فرزندان خود را درک کنند و به آنها حق تصمیم گیری دهند تا شاهد فاصله عاطفی با فرزندانشان نباشند.جوانان ما در دوره ای قرار دارند که با اعتقادات و باورهای پدر و مادرشان تفاوت چشم گیری دارند، پس نیاز است که نظرات آنها هم در خانواده مطرح و بررسی شود، نه اینکه چون فرزند تجربه کافی ندارد با نظرات او مخالفت شود.

کارشناس حوزه زنان اظهار داشت: خانواده به عنوان رکن اصلی اجتماع و تشکیل آن برای حفظ سلامت جسمی و روانی انسانها لازم و ضروری است اما در سالهای اخیر و به دلایل مختلف این رکن اصلی جامعه با تجردگرایی جوانان دچار خلل شده است.

وی گفت: شکل گیری یک جامعه با تشکیل خانواده میسر است این در حالی است که تجردگرایی در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است و تجردگرایی میتواند به جامعه آسیبهای زیادی را وارد کند به طوری که نظام اجتماع با این روش رو به اضمحلال میرود و در صورت تشکیل نشدن آن نظام اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تحت تاثیر مستقیم آن قرار میگیرند.

آفرینش مطرح کرد: بسیاری از جوانان با نگاه کردن به زندگی جوانان غربی که ازدواج نمی‌کنند مشغول تفریح و سرگرمی هستند و وقت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند تمایل دارند مانند آنها رفتار کنند بنابراین دوست دارند در همه چیز شبیه آنها باشند مانند آنها مجرد زندگی کنند و ازدواج نکنند.

این پژوهشگر یادآور شد: تجردگرایی در دختران نسبت بالایی با تجربیات منفی افراد دارد این تجربه‌ها یا درباره‌ی خودشان است و یا اینکه در اطرافشان دیده‌اند و یا شنیده‌اند و به دلیل جنبه‌های منفی زیاد در اطراف خود دیدگاه منفی درباره ازدواج پیدا کرده‌اند برای همین به مردها بی‌اعتماد هستند.

وی تاکید کرد: با این حال هر روز آمار تجرد بالاتر می رود و در روزهایی که همه حتی مقام معظم رهبری درباره عوارض کاهش جمعیت جوان کشور هشدار داده اند تجرد می تواند بلای جان بنیان خانواده ایرانی باشد و باید هر چه سریعتر برای آن چاره ای اندیشیده شود.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه