پنجشنبه, 7 ارديبهشت 1396 - الخميس 01 شعبان 1438 - Thursday 27th April 2017

بانوانی که یک تنه به نبرد زندگی می روند

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
نگاهی به وضعیت حمایت از زنان سرپرست خانوار؛
بانوانی که یک تنه به نبرد زندگی می روند/پرداخت وام های اشتغال زایی تا حمایت نمایندگان مجلس از زنان سرپرست خانوار
زنان سرپرست خانوار قشر مهمی از جامعه هستند که مسئولین نهادهای حمایتی و نمایندگان مجلس از هیچ تلاشی برای حمایت از آنها مضایقه نمی کنند.

 

به گزارش شاخه طوبی به نقل ازطنین یاسکرمانشاه به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی صبریه، زنان سرپرست خانوار قشر مهمی از جامعه هستند که یک تنه مسئولیت زندگی را بر دوش کشیده و در این راه پر پیچ و خم سعی دارند مشکلات را یکی پس از دیگری بر سر راه بردارند.

در این میان سازمان های حمایتی که وظیفه تأمین رفاه اجتماعی افراد جامعه را دارند تلاش دارند که بتوانند جامعه هدف خود حمایت کنند.

 

*تلاش نمایندگان مجلس برای حمایت از زنان سرپرست خانوار

 

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در این باره  در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار کرد: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از هیچ تلاشی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار دریغ نمی کنند.

 

وی افزود: اعتباراتی که به سازمان های حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی اختصاص می یابد در راستای کمک به زنان سرپرست خانوار بوده که دارای 27 سرفصل حمایتی است.

 

به گفته نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، زنان سرپرست خانوار خود به همراه فرزندانشان تحت پوشش بیمه هستند که کل هزینه آن را دولت پرداخت می کند.

 

مصری خاطرنشان کرد: علاوه بر این موارد همچنین زنان سرپرست خانوار به صورت ماهیانه مستمری دریافت می کنند و طبق قانون مصوب دولت همچنین هزینه تحصیلی فرزندان آنها حتی در دانشگاه های غیردولتی را تأمین می کند و در تأمین جهیزیه برای آنها نیز عملی اقدام می کند.

*زنان سرپرست خانوار وام های خود اشتغالی بدون بهره دریافت می کنند

 

این مقام مسئول با بیان اینکه وام های اشتغال زایی بدون بهره نیز به زنان سرپرست خانوار در راستای ایجاد اشغال پرداخت می شود، افزود: این در حالی است که مردم عادی وام را با بهره 20 درصد دریافت می کنند.

 

وی سپس به معاف بودن پسران زنان سرپرست خانوار از خدمت سربازی اشاره کرد و گفت: در بحث مسکن زنان سرپرست خانوار در صورت نداشتن مسکن کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی ودیعه مسکن این افراد را تأمین می کنند.

 

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی همچنین از ساخت سالیانه  حداقل هفت هزار واحد مسکن بریا زنان سرپرست خانوار در کشور خبر داد و گفت: این اقدام می تواند دغدغه این قشر مهم جامعه را در تأمین سرپناه کاهش دهد.

 

*وجود بیش از 5 هزار زن سرپرست خانوار در استان کرمانشاه

 

شایسته کرمخانی مسئول دفتر توانمند سازی خانواده و زنان حوزه معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه  درگفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار کرد: زنان سرپرست خانوار به زنانی اطلاق می شود که بنابر هر دلیلی از جمله فوت همسر، اعتیاد و طلاق مسئولیت معاش خانواده و تربیت فرزندان را خود بر عهده گرفته است.

 

وی زنان سرپرست خانوار مراجعه کننده به سازمان بهزیستی را قشری محروم و نیازمند حمایت جدی برشمرد و ابراز کرد: این افراد باید از لحاظ مالی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین حوزه آموزشی مورد حمایت ویژه قرار گیرند.

 

مسئول دفتر توانمند سازی خانواده و زنان حوزه معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه عنوان کرد: زنان سرپرست خانوار دارای ظرفیت ها، پتاسیل ها و استعدادهای زیادی هستند که باید از طریق فرایند مددکاری اجتماعی رویکردهای منفی آنان به زندگی تغییر یابد و به آنان کمک کرد که خودشان و ظرفیت هایشان را بهتر بشناسند و در راه تغییر مثبت در زندگی گام اساسی بردارند.

این مسئول افزود: زنان سرپرست خانوار در اغلب موارد از فقر فرهنگی، عاطفی، مالی و اجتماعی رنج می برند که هر کدام از این موارد بر دیگری تاثیر گذار است و موجب رکود زندگی آنان می شود که البته چنانچه گفته شد بعضا از عدم شناخت خود و همچنین اعتماد به نفس آنان ناشی می شود.

 

به گفته وی، زنان سر پرست خانوار بیشتر نیاز به یک مشاوره و مددکاری حرفه ای خوب، عمیق و مشاوره درست دارند تا پول، چه بسا با شناخت توانایی ها و همچنین شبکه حمایت های اجتماعی آنان، نیازی به حمایت سازمان بهزیستی نداشته باشند.

 

*تلاش مشاوران و مددکاران بهزیستی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

 

مسئول دفتر توانمند سازی خانواده و زنان حوزه معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه  یادآور شد: سازمان بهزیستی در مدت زمان محدود و معین که بر پایه های علمی بنا نهاده شده، خدمات حمایتی سطح اولیه را به مددجویان خود ارائه می کند تا بستر توانمندسازی  (empowerment)نهایی را فراهم سازد از جمله این خدمات ، مهارت آموزی، ایجاد گروه های همیار زنان، پرداخت های دانشجویی و دانش آموزی، ارتقای سطح دانش و سوادآموزی، برگزاری دوره های آموزشی برای مددکاران، توسعه کلینیک های مددکاری است.

کرم خانی تعداد زنان سرپرست خانوار در استان کرمانشاه را 5 هزار و 530 نفر اعلام کرد و افزود: اجرای طرح پنجره واحد(یکسان سازی ارائه خدمات ایرانیان) و ارائه آموزش های لازم در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی را از دیگر خدمات بهزیستی به زنان سرپرست خانوار ذکر کرد.

 

وی یادآور شد: خدمات به زنان سرپرست خانوار در سه سطح آموزشی، حمایتی و توانمندسازی صورت می گیرد و تلاش مددکاران و مشاوران سازمان بهزیستی نیز توانمندسازی همه جانبه فرهنگی، اقتصادی زنان سرپرست خانوار است.

 

مسئول دفتر توانمند سازی خانواده و زنان حوزه معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه به انجام بیمه تأمین اجتماعی شهری و روستایی زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: تشکیل گروه های خودیار در روستاها و مناطق حاشیه ای به منظور پیشگیری از فقر و بیکاری، افزایش اشتغال و تعاملات اجتماعی و تشکیل گروه های همیار با هدف توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نیز از دیگر اقدامات مهم بهزیستی به شمار می رود.

 

*اداره زندگی به تنهایی برایم سخت است

 

الف.م،  یک زن سرپرست خانوار نیز گفت: بر عهده گرفتن مسئولیت زندگی به تنهایی بدون داشتن یک تکیه گاه بسیار سخت و مشکل است و البته حمایت سازمان هایی مانند بهزیستی و کمیته امداد تا اندازه ای دغدغه های افرادی با شرایط من را کاهش داده است.

 

وی بیان کرد: اداره زندگی به تنهایی و همچنین تربیت فرزندانم کاری سخت است که همواره سعی دارم به بهترین نحو آن را انجام دهم.

 

به گفته این زن سرپرست خانوار، جامعه نسبت به زنان سرپرست خانوار متاسفانه دید مثبتی ندارد و این امر در بعضی مواقع مشکلات را ایجاد می کند.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه