دوشنبه, 4 ارديبهشت 1396 - الاثنين 28 رجب 1438 - Monday 24th April 2017

بانوی سمنانی؛ الگویی برای کار آفرینی/به سود آوری تاکنون فکر نکرده ام/ پیش از سودآوری به باروری امید به زندگی افراد فکر می کنم/پای دلالان به بازار" کیف چرم" هم باز شد

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
بانوی سمنانی؛ الگویی برای کار آفرینی/به سود آوری تاکنون فکر نکرده ام/ پیش از سودآوری به باروری امید به زندگی افراد فکر می کنم/پای دلالان به بازار" کیف چرم" هم باز شد
یک بانوی کارآفرین سمنانی توانسته است با ایجاد کارگاه چرم دوزی زنان خانه دار زیادی را به عرصه اقتصاد مقاومتی وارد کند.

به گزارش خبرنگار شاخه طوبی؛ در سرتا سر جهان، زنان هر روز نقش بزرگ تری در اقتصاد کشور خود ایفا می کنند و در جوامعی مانند جامعه ما دولت ها لزوم فعالیت اقتصادی زنان را به دلیل زیاد بودن جمعیت درک کرده و می دانند محروم شدن اقتصاد از توانایی های این قشر ضررهای فراوانی در پی خواهد داشت و لذا کارآفرینی یکی از حوزه‌هایی است که امروزه توجه زیادی به آن می‌شود و به‌خصوص کارآفرینی زنان و خوداشتغالی آنها بحثی است که راجع به آن زیاد سخن گفته می‌شود.

 در این میان، زنانی هستند که به جای انجام کارهای روتین و آرزوی استخدام‌شدن در اداره‌ای دولتی، خودشان دست به کار شده‌ و کسب‌وکاری راه‌ انداخته‌اند که هم خودشان از آن منتفع شده و هم زمینه کسب درآمد افراد دیگر را فراهم کرده‌اند.

یکی از این زنان محبوبه آذرایین است که بانوان زیادی را تحت آموزش های هنری قرار داده و دارای شغل کرده است.

وارد مغازه محبوبه خانم شدم؛ مغازه‌اش کوچک و نقلی بود. روی هر دیوارش چند کیف با یک چیزی مشغول خودنمایی و رقابت با کیف‌های دیگر بود؛ یکی با پارچه گل‌گلی که مارا می‌برد به سال‌های کودکی‌مان، یکی با پاپیون‌های کوچک روی کیف و دیگری با رنگ جدید و خاص‌اش.

سمت هرکدامشان می‌رفتی دلت نمی‌آمد دستت نگیری. هرکدام برای خودشان قصه‌ای داشتند. از روز ها و ‌شب‌هایی که زیر چرخ خیاطی کش می‌آمدند و سوزن‌هایی که پوستشان را سوراخ سوراخ می‌کرد؛ تا لحظه‌ای که یک کیف کامل شدند و همه ازشان تعریف کردند.

این بانوی فعال با سرمایه اندکی  زمینه ساز چنین فضایی برای اشتغال زنان خانه دار، بد سرپرست و بی سرپرست شده است.

وقتی از شروع اولیه کارش می‌گوید برمی‌گردد به خیلی سال‌ها پیش‌تر.زمینه کاریش را از دوران تحصیل با کارهای نقاشی و هنری شروع کرده و به مدت  5 سال در فنی حرفه ای تدریس عروسک دوزی، گلسازی نقاشی و.. داشته است.

آذرایین از آن هنرمندانی‌ست که تنها و تنها برای دلش هنرش را خرج می‌کند؛ آنقدر فروش کیف‌هایش درصد کوچکی از ذهنش را گرفته است که همین‌که آدم‌ها بیایند و کارش را ببینند و حس خوب دریافت کنند، هم برایش کافیست. همین دلی کارکردن و احساس مثبت‌اش باعث شده است که هیچ‌گاه به فکر تولید انبوه این کیف‌ها نباشد.

وی تا کنون 2هزار هنرجو دارد که به صورت متمرکز 400 نفر به صورت ثابت برای وی کار  می کنند

آذرایین از فعالیت هایی خود برایمان گفت: من از سال 92کارگاه چرم دوزی(کیف پول مردانه-زنانه-پاسبوردی- کوله پشتی و...)و آموزش در این زمینه را با توجه به منویات مقام معظم رهبری و آشنایی که با این رشته داشتم، آغاز کردم و هم اکنون به همراه کارآموزان حاضر در حال گسترش این عرصه از اقتصاد مقاومتی هستیم.

این بانوی کارآفرین سمنانی با بیان اینکه بانوان ایرانی در به حرکت در آوردن چرخه اقتصاد کشور می‌توانند با اراده و تلاش خودشان نقش بسیار مهمی ایفا کنند، گفت: کلاس‌های آموزشی کاملا رایگان بوده و تمام داوطلبان علاقه‌مند در همین کارگاه مشغول به کار و فعالیت شده و توانستند درآمدزایی را برای خانواده‌ها به ارمغان بیاورند.


این فعال اقتصادی می گوید : به سود آوری تاکنون فکر نکرده ام با اینکه بلاخره زحماتمان به بار خواهد نشست و به سود خواهیم رسید ولی، از اینکه میبینم زنان زیادی به زندگی امیدوار هستند و با کار و تلاش چرخهای اقتصادی خانه را میچرخانند خوشحالم.

وی از تلاش و کارهای زنان هنرجو برایمان گفت: بانوان هنرجو هفته به هفته هر تعداد که در توانشان است برایم کارهای آماده خود را می آورند و دستمزدشان هم نقدی در همان لحظه تحویل می گیرند که هفته ای بالغ بر 2 میلیون دستمزد می دهم.

این بانوی کارآفرین سمنانی در ادامه افزود: افرادی هستند که درآمدی ندارد و به اینجا می آیند و ما به آنها کار را یاد می دهیم و تحت پوشش قرار می گیرند

آذرایین با بیان اینکه با اساتید برجسته آموزش های خود را تاکنون ادامه داده ام گفت: طرح های مختلفی را تا بحال روی چرم حکاکی کرده ایم و در حال حاضر  در بهزیستی، کمیته امداد و اداره زندانها کارها را یاد می دهیم که با این کار به این افراد شخصیت می دهیم و در نتیجه کار مفیدی را هم یاد می گیرند.

وی بیان کرد: یک فرد با سرمایه اندکی می تواند کار چرم دوزی را با ابزار سیار شروع کند و طی یکماه 3 برابر آنچه که هزینه کرده است در بیاورد.

این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه در شهرهای مختلف نمایشگاه داشته است، اظهار کرد: نمایشگاههای زیادی را از طریق صنایع دستی شرکت می کردم در واقع یکی از حامیان من صنایع دستی بوده است.

آذرایین با بیان اینکه همیشه تولید کننده ضعیف است، تصریح کرد: وقتی می خواهیم کار را عرضه کنیم با حداقل قیمت حساب می کنند که فقط پول اجناس به دست می آید و این وسط بیشتر به نفع دلالها می شود .

وی افزود: حذف دلالها باید صورت گیرد و به صورت مستقیم چرخش تولیدات به مشتریان صورت گیرد.

این فعال اقتصادی با گلایه از برخی مسئولین گفت: در طی  12 سال 3 جواز کاری(گلسازی-نقاشی-چرم دوزی) را گرفته ام و توقع این است که بیشتر مرا حمایت کنند تا وسایلی که هنرجویان تولید می کنند به فروش برسد.

این بانوی کارآفرین فعال در خاتمه از مسئولین خواست تا کارآفرینان را حمایت کند تا کارآفرینان بتوانند از هنرجویان خود حمایت کرده و تولیدات خود را بدون دلال به فروش برسانند.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه