چهارشنبه, 9 فروردين 1396 - الأربعاء 02 رجب 1438 - Wednesday 29th March 2017

به علت مریضی همسرم، چرخ زندگانی را می چرخانم

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
گفتگو با تنها بانوی راننده تاکسی درون شهری در بیرجند:
به علت مریضی همسرم، چرخ زندگانی را می چرخانم/ بانوان نباید مسائل شرعی و دینی را به خاطر مسائل اقتصادی زیر پا بگذارند
تنها بانوی راننده تاکسی درون شهری در بیرجند گفت: دیدگاه های متفاوتی نسبت به کار زنان در جامعه وجود دارد اما گاهی اوقات مشکلات زندگی پای زنان را به کار کردن در اجتماع باز می کند اما در هر صورت بانوان نباید مسائل شرعی و دینی را به خاطر مسائل اقتصادی زیر پا بگذارند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از  زن امروز ، در یکی از روزهای سرد پاییز کمی دیرتر از خانه بیرون آمدم و تصمیم گرفتم با تاکسی به محل کار بروم.

 

برای اولین تاکسی دست تکان دادم وقتی نزدیک شد دیدم یک زن، راننده تاکسی هست با آرامش خاطر بیشتری سوار شدم، حس خوبی به من دست داد و بهانه ای شد تا با این بانوی راننده چند دقیقه ای هم کلام شوم.

 

رقیه محسنی بانوی 34ساله و متاهل بیرجندی در این گفتگو به خبرنگار زن امروز گفت: حدود دوسال است که به علت بیماری همسرم، سکان اقتصادی خانواده را به دست گرفته ام و همسرم فعالیت های داخل منزل را انجام می دهد.

 

وی با بیان اینکه فرزندم در پایه ششم دبستان تحصیل می کند، اظهار داشت: گاهی پسرم اظهار دلتنگی می کند که عصرها او را نیز با خودم بیرون می آورم.

این بانوی راننده بیرجندی ادامه داد: در شهر بیرجند به جز من فقط یک بانوی راننده تاکسی درون شهری وجود دارد که او نیز به دلیل نارضایتی شوهرش به این حرفه، در شهر حضور چندانی ندارد.

 

محسنی با اشاره به اینکه همسرم راننده تاکسی بود گفت: همسرم از دوسال پیش به علت ناراحتی معده و کمردرد دیگر قادر به ادامه فعالیت در خارج از منزل نبود لذا تصمیم گرفتم کار همسرم را خودم ادامه دهم و چرخ اقتصادی خانه را بچرخانم.

 

وی در خصوص ساعات کاریش گفت: من از ساعت 5 صبح از خانه خارج می شوم و 7شب به منزل برمی گردم.

 

او هرچند شرایط رانندگی برای زنان در این شهر را تا حدی مناسب می‌داند ولی تاکید دارد که در هنگام رانندگی با طعنه زدن برخی از افراد مواجه می‌شود.

 

محسنی برطرف کردن دیدگاه‌های منفی علیه رانندگی خانم‌ها در جامعه را وابسته به برنامه‌های آگاهی‌دهی می‌داند که باید از سوی مدیریت ترافیک از طریق رسانه‌ها راه اندازی گردد.

 

این بانوی راننده هدفش از کار کردن را رضای خدا و تامین معیشت خانواده عنوان کرد و اظهار داشت: دوست ندارم دستم پیش خواهر و برادرم دراز باشد و برای رفاه فرزندم تمام تلاشم را انجام می دهم و خوشبختی او آرزوی من است.

 

محسنی اضافه کرد: گاهی اوقات وقتی پشت چراغ قرمز راننده های مرد مرا می بینند احساس نارضایتی می کنند و می گویند وقتی یک زن کار ما را بدست گیرد روزی ما کم می شود اما همیشه به آنها گفته ام روزی دست خداست و به حضور یا عدم حضور بانوان در اجتماع ربطی ندارد.

 

وی با بیان اینکه درآمد یک راننده تاکسی در روزهای مختلف متفاوت است گفت: روزهای تعطیلی کم ترین درآمد را داریم اما ماهیانه 400 تا 500 هزارتومان درآمد داریم.

 

این بانوی راننده ادامه داد: دیدگاه های متفاوتی نسبت به کار زنان در جامعه وجود دارد اما گاهی اوقات مشکلات زندگی پای زنان را به کار کردن در اجتماع باز می کند اما در هر صورت بانوان نباید مسائل شرعی و دینی را به خاطر مسائل اقتصادی زیر پا بگذارند.

 

محسنی افزود: من همیشه مسائل شرعی را رعایت می کنم و با آقایان خیلی کم صحبت می کنم لذا با توجه به اینکه دید مردم به یک راننده زن در ابتدا خوب نبود اما الان پس از گذشت دوسال حتی مورد استقبال و تشویق بانوان بیرجندی قرار گرفته ام و خیلی افراد مشتری دائمی من شده اند.

 

وی در پایان با بیان اینکه از شغلم راضی هستم، گفت: من به عنوان کمک راننده کار می کنم و از سازمان تاکسی رانی می خواهم در خصوص بیمه کمک رانندگان اقدامات لازم صورت گیرد.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه