يكشنبه, 3 ارديبهشت 1396 - الأحد 27 رجب 1438 - Sunday 23rd April 2017

سه رویکرد کمیته امداد در ایجاد اشتغال برای زنان تحت پوشش/ ارایه آموزش‌های لازم ازطریق مؤسسه‌های فنی‌وحرفه‌ای

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
سه رویکرد کمیته امداد در ایجاد اشتغال برای زنان تحت پوشش/ ارایه آموزش‌های لازم ازطریق مؤسسه‌های فنی‌وحرفه‌ای
این آموزش‌ها به صورت بلندمدت با کمک مؤسسه‌های فنی و حرفه‌ای و آموزشگاه‌های عالی آزاد انجام می‌شود. آرایشگری و خیاطی به عنوان شغل‌هایی است که زنان در آن زمینه آموزش می‌بینند و حتی برای دانش‌آموزان هم در زمان‌هایی که تعطیل هستند، سعی می‌شود دوره‌های آموزشی برگزار شود.

به گزارش شاخه طوبی، رمضان پودینه در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، با بیان این‌که با طرح‌های اشتغال به دنبال ایجاد فرهنگ کار و تلاش هستیم، اظهار داشت: در واقع در پی استفاده بهینه از توان و امکاناتی هستیم که در اختیار مددجویان قرار دارد و به دنبال اتخاذ رویکردی هستیم که درآمد خانواده‌ها افزایش پیدا کند، به خودباوری دست یابند و وابستگی‌ مددجویان به کمیته امداد کاهش یابد و به سمت استقلال اقتصادی حرکت کنند. با اجرای این برنامه‌ها درصدد هستیم مددجویی که روزی فقط جنبه مصرف‌کننده داشت، تبدیل به یک تولیدکننده شود.

سه رویکرد کمیته امداد در ایجاد اشتغال برای خانواده‌های تحت پوشش
او با اشاره به رویکردهای متفاوتی که در طرح‌های اشتغال کمیته امداد لحاظ شده است، گفت: سه رویکرد را در طرح اشتغال خانواده‌ها دنبال می‌کنیم. رویکرد اول شامل اجرای طرح‌هایی است که با سقف 40 میلیون ریال اجرا می‌شود و به صورت کاملاً قرض‌الحسنه بوده و عنوان آن کارانگیزی است. در این رویکرد هدف، مالی و اقتصادی نیست و صرفاً ایجاد خودباوری مدنظر است.

این مقام مسئول رویکرد دوم را رویکرد توان‌افزایی دانست و اظهار داشت: در این رویکرد اجرای طرح‌های مشاغل خانگی تا سقف 80 میلیون ریال کاملاً قرض‌الحسنه را داریم تا با پرداخت این وام‌ها زمینه خانواده را برای خودکفایی فراهم کنیم. در رویکرد سوم که رویکرد اصلی و مهم ما براساس ماده 39 است نیز طرح‌های خودکفایی و اشتغال تا سقف 300 میلیون ریال است و حتی در صندوق توسعه ملی تا سقف 500 میلیون ریال یا 1 میلیارد ریال هم هزینه می‌شود.

سعی کرده‌ایم خانواده‌ها به مرز حداقل دستمزد دست یابند
پودینه ادامه داد: در این رویکرد، هدف، درآمدزایی و بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها و خودکفاشدن خانواده است. ما سعی داریم خانواده‌ها به مرز حداقل دستمزدی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخته می‌شود، ارتقاء یابند و دیگر نیازی به گرفتن مستمری از سمت کمیته امداد نداشته باشند.

این وام‌ها در زمینه‌های کشاورزی و صنایع دستی پرداخت می‌شود
معاون خودکفایی و اشتغال‌زایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده در این طرح، عنوان داشت: در سال گذشته موفق شدیم از طریق قرض‌الحسنه بانکی و تسهیلات صندوق اشتغال کمیته امداد، حدود 5 هزار و 300 طرح اجرا کنیم که بالغ بر 450 میلیون ریال شامل اعتباری بوده که به این خانواده‌ها پرداخت شده است. این وام‌ها در زمینه‌های مختلف کشاورزی، دام‌پروری، رشته‌های خدماتی، شیلات و صنایع دستی پرداخت می‌شود. همچنین بالغ بر 200 رشته شغلی برای مددجویانمان ایجاد کرده‌ایم.

او با بیان این‌که همچنین در برنامه‌های توسعه اشتغال اولویت با خانواده‌هایی است که دارای شرایط برعهدگیری مشاغل را داشته باشند، در خصوص این شرایط تشریح کرد: ممکن است خانواده‌ها در رنج سنی متفاوتی باشند یا از نظر جسمانی شرایط لازم برای این مشاغل را نداشته باشند. بیشتر افرادی که در رنج سنی 20 تا 60 سال‌اند و توانایی انجام این مشاغل را دارند شناسایی می‌شوند. البته سعی داریم در شناسایی این افراد، علایق، مهارت و توان انجام کارهای خانواده‌ها را مورد ارزیابی قرار بدهیم.

40 درصد زنان تحت پوشش سرپرست خانوارند
این مقام مسئول با بیان این‌که پس از شناسایی خانواده‌ها، به سمت ایجاد اشتغال هدایت می‌شوند، گفت: در ابتدا بحث آموزش مشاغل و ارایه خدمات فنی و حرفه‌ای و مهارت‌های لازم برای خانواده‌ها مدنظر است. همچنین پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی برای گروه خانواده‌های زن‌سرپرست یا اقشار نیازمند را نیز در دستور کار داریم. تقریباً نزدیک به 40 درصد زنان تحت پوشش، سرپرست خانوارند که از این تسهیلات برای مشاغل خانگی و صنایع دستی استفاده می‌کنند.

معرفی افراد به شرکت‌هایی که نیاز به نیروی کار دارند
پودینه افزود: ایجاد اشتغال از چند روش پرداخت وام و همچنین از طریق کاریابی بدون پرداخت وام صورت می‌گیرد. از سوی دیگر ایجاد کاریابی در بخش‌های خصوصی نیز می‌تواند مؤثر باشد؛ شرکت‌هایی نیاز به نیروی کار دارند و کمیته امداد افرادی که آموزش‌های لازم را دیده‌اند، معرفی می‌کند.

در بازاریابی و فروش محصولات مساعدت می‌شود
معاون خودکفایی و اشتغال‌زایی کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: فعالیت بعدی در زمینه پایدارسازی مشاغل است که یکی از کارهای بسیار خوب کمیته امداد به‌شمار می‌رود؛ در این فعالیت، درواقع با ارایه مشاوره‌های شغلی سعی داریم تجهیزات لازمی‌ که برای یک شغل نیاز است را فراهم کنیم و در برگزاری دوره‌های بازاریابی و فروش محصولات مساعدت لازم را صورت دهیم. برای مثال در بحث قالیبافی زنان سرپرست خانوار، نمایشگاه‌هایی در استان برپا می‌کنیم و آثار افراد به نمایش در می‌آید تا در فروش محصولات به آن‌ها کمک شود.

بیمه ازکارافتادگی، بازنشستگی و حوادث
او در خصوص بیمه افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، عنوان داشت: افرادی که کار می‌کنند و طرح‌های آن‌ها جاری است، مشمول بیمه ازکارافتادگی و بازنشستگی می‌شوند و بیمه حوادث هم از بیمه‌های دیگری است که کمیته در حال اجرای آن است.

آموزش زنان تحت پوشش با کمک مؤسسه‌های فنی و حرفه‌ای
پودینه با تأکید بر این‌که در بحث آموزش با جدیت کامل وارد می‌شویم، اظهار داشت: این آموزش‌ها به صورت بلندمدت با کمک مؤسسه‌های فنی و حرفه‌ای و آموزشگاه‌های عالی آزاد انجام می‌شود. آرایشگری و خیاطی به عنوان شغل‌هایی است که زنان در آن زمینه آموزش می‌بینند و حتی برای دانش‌آموزان هم در زمان‌هایی که تعطیل هستند، سعی می‌شود دوره‌های آموزشی برگزار شود.

او در نهایت خاطرنشان کرد: یکی از آثار اشتغال‌زایی، افزایش اعتمادبه‌نفس در خانواده‌های تحت پوشش است. از آثار اجتماعی طرح‌های اشتغال این است که افرادی که مشغول به کار می‌شوند از انزوا، گوشه‌گیری و مصرف‌گرایی خارج شده و تولیدکننده می‌شوند. همچنین از آثار اقتصادی این طرح‌ها نیز افزایش درآمد خانواده است.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه