پنجشنبه, 10 فروردين 1396 - الخميس 03 رجب 1438 - Thursday 30th March 2017

مراقب تاثیر ماهواره بر کودکان باشید/ بلوغ زودرس کودکان با دیدن برنامه های ماهواره ای/کودکان بی دفاع ترین مخاطبان ماهواره

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
پدرو مادرها بخوانند:
مراقب تاثیر ماهواره بر کودکان باشید/ بلوغ زودرس کودکان با دیدن برنامه های ماهواره ای/کودکان بی دفاع ترین مخاطبان ماهواره
یک کارشناس امور اجتماعی استفاده از وسایل تصویری به خصوص تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای را برای کودکان مضر و موجب بلوغ زودرس کودکان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار شاخه طوبی، نمی توان تصور کرد که فرزندی در یک خانواده بدنیا بیاید و پدر و مادر وی تمام تلاش های خود را برای موفقیت او بکار نگیرند. گاهی این تلاش ها به شکلی است که تمام فعالیت های والدین در سایه رشد و پیشرفت فرزندشان قرار می گیرد، آنهم در دنیای پرهیاهوی فعلی که  همراه با  پیشرفت تکنولوژی کار را برای تربیت نسل آینده و کودکان سخت تر هم کرده است

اگر سری به خانواده ها بزنیم تقریبا بخش اعظم و قابل توجهی از این خانواده ها به خصوص جوانانی که تازه تشکیل خانواده داده و اتفاقا دارای فرزندی هم شده اند ماهواره از ضروریات زندگی شان شده تا جایی که برخی عنوان می کنند ابزاری است برای پر کردن اوقات فراغت!

گشتی در کانالهای ماهواره ای جدا از برنامه های مستهجن آن که در این مبحث قصد پرداخت به آن را نداریم نشان می دهد که برنامه های ویژه کودکان در این شبکه های ماهواره ای روزبه روز در حال افزایش است و حتی برخی از برنامه های بزرگسالان بطور عمد بصورت انیمیشن و فانتزی ساخته می شود تا کودکان را هم همراه خود کنند.

در این خصوص، فاطمه همت پور کارشناس امور اجتماعی در گفتگو با خبرنگار شاخه طوبیبا اشاره به اینکه در حال حاضر بیشتر اوقات کودکان و نوجوانان صرف تماشای تلویزیون و برنامه های تلویزیونی می شود که همین امر در شکل گیری شخصیت و اخلاق آنها نقش به سزایی دارد، گفت: بر همین اساس در صورتی که محتوای برنامه ها در جهت منفی باشد به طور قطع آینده امیدوار کننده و خوبی برای کودکان و جوانان تصور نمی شود.
این کارشناس امور اجتماعی، نقش رسانه های جمعی به خصوص ماهواره را بسیار جدی دانست.

همت پور با بیان اینکه استفاده از برخی وسایل تصویری به لحاظ جسمی و روانی برای کودکان این رده سنی نیز خطرناک است، گفت: آنها در این سنین در حال آزمایش هویت جنسی خود هستند و والدین آنها باید مراقب بازی‌‌های آنها باشند.

وی با توجه به اینکه شبکه‌های ماهواره‌ای بر تربیت کودکان تاثیر منفی گذاشته‌اند،افزود:  افرادی که به تماشای برنامه های زهر آگین ماهواره به منظور سرگرم نمودن خود می نشینند هنوز از عمق و ژرفای خطر فکری که این برنامه ها بر روی زندگی آنها ایجاد می کنند آگاهی ندارند.

این کارشناس امور اجتماعی با اشاره به اینکه  تماشای برنامه‌های شبکه‌های ماهواره موجب بلوغ زودرس کودکان می‌شود، افزود: تماشای فیلم‌های خشن می‌تواند الگوی ذهنی کودکان را بر اساس پرخاشگری شکل دهد.

همت پور با اشاره به تأثیرات منفی ماهواره‌ها بر مخاطبین اظهار کرد: تأثیرات بسیار منفی و نامطلوبی بر مخاطب کودک و نوجوان به خاطر قرار گرفتن در معرض برنامه‌های ماهواره‌ها و رسانه‌های غربی وارد می‌شود.

 این کارشناس امور اجتماعی با اشاره به اینکه بلوغ زودرس یکی از پیامدهای برنامه‌های ماهواره‌ای است، گفت: خانواده‌ها باید از محتوا و مفهوم برنامه‌هایی که مخاطب آنها قرار می‌گیرند مطلع باشند و روش‌های مراقبتی و کنترلی غلطی که به منظور حراست و حفاظت از فرزند خود در برابر برنامه‌های ماهواره‌ای اتخاذ می‌کنند نه تنها اثر بخش نیست بلکه پیامدهای منفی دیگری از جمله کنجکاوی بیش از حد و بدبینی فرزندان نسبت به خانواده را در پی دارد.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه