پنجشنبه, 7 ارديبهشت 1396 - الخميس 01 شعبان 1438 - Thursday 27th April 2017

مسجد تاریخانه، سند افتخار و ماندگار مردم دیار دامغان است/حفاظت و صیانت از مسجد تاریخانه دامغان وظیفه همگان است

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان:
مسجد تاریخانه، سند افتخار و ماندگار مردم دیار دامغان است/حفاظت و صیانت از مسجد تاریخانه دامغان وظیفه همگان است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان با ارسال پیامی به مناسبت گرامیداشت «روز تاریخانه» خواستار حفاظت و صیانت از مسجد تاریخانه دامغان شد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از مرآت، در پیام آیت الله سید محمد شاهچراغی که در ویژه برنامه های گرامیداشت «روز مسجد تاریخانه دامغان» قرائت شد، بر معرفی و صیانت از این مسجد تاریخی تاکید شده است.

در این پیام آمده است: اینک که با درایت، پانزدهم دی ماه به نام «روز تاریخانه» انتخاب و معرفی شده است بر خود لازم می دانم ضمن گرامیداشت این مناسبت عزیز و تجلیل از قدیمی ترین مسجد ایران، که نشانی از دیانت مردم دامغان است، بر معرفی بیش از پیش و حفاظت و صیانت از این گوهر کمیاب که وجودش زینت دهنده این سرزمین و مایه افتخار و برکت است، تاکید کنم.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: مسجد تاریخانه دامغان سند افتخار و ماندگار مردمان این دیار در پذیرش ندای حق و پیام‌ آسمانی اسلام عزیز است که سایه رحمتش بر ایران عدالتخواه و سعادت جو گسترش یافت.

امروز و به مناسبت گرامیداشت «روز مسجد تاریخانه دامغان» بازدید از این مسجد تاریخی رایگان است.

برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی، کارگاه خطاطی و نقاشی، اجرای موسیقی سنتی و اقامه نماز جماعت در محل مسجد تاریخانه از جمله برنامه‌های گرامیداشت روز تاریخانه است.

کمیته تخصصی شورای فرهنگ عمومی شهرستان دامغان، روز ۱۵ دی ماه را که همزمان با سالروز ثبت تاریخانه در فهرست آثار ملی است، به عنوان «روز مسجد تاریخانه دامغان» نامگذاری کرده است.

مسجد تاریخانه دامغان در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ ه. ش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مسجد تاریخانه یکی از مهمترین بناهای بازمانده از قرون اولیه اسلامی است و بنا به نوشته بعضی از کتب در زمان جلوس اولین خلیفه عباسی(سفاح) درسال ۱۳۲ هجری قمری و یا سلطنت هارون الرشید در ۱۷۰ هجری قمری ساخته شده است.

نام مسجد از دو واژه تاری و خانه تشکیل شده است که تاری لفظ ترکی و به معنای خدا است؛ خدای خانه از اولین نمونه‌های مساجدی بوده که در آن مناره نیز یکی از عناصر تشکیل دهنده است.

مسجد تاریخانه دامغان در خیابان ایستگاه راه آهن واقع شده است.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه