پنجشنبه, 10 فروردين 1396 - الخميس 03 رجب 1438 - Thursday 30th March 2017

مبادلات گازی با كشورهای همسایه تداوم دارد

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
مبادلات گازی با كشورهای همسایه تداوم دارد
مدیرعامل شركت انتقال گاز ایران از تداوم روند تهاتر گاز در مقابل برق با ارمنستان، سوآپ (معاوضه) گاز با جمهوری آذربایجان، صادرات گاز به كشور تركیه و همچنین واردات گاز ازتركمنستان خبرداد .

'رضا الماسی'، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: براساس قرارداد تنظیمی آغاز صادرات گاز به ارمنستان از سال 86 پیش بینی شده بود اما به دلیل برخی مشكلات اجرایی خطوط لوله در خاك ارمنستان، صادرات گاز از ابتدای سال 88 محقق شد.

مدیرعامل شركت انتقال گاز ایران اضافه كرد: میزان صادرات گاز به ارمنستان 1.1 تا 2.3 میلیارد متر مكعب در سال به صورت تهاتری (گاز در مقابل برق) است كه از طریق مرز نوردوز(آذربایجان شرقی) صادر می گردد.

وی اضافه كرد: همچنین طبق قرارداد (سوآپ) گاز جمهوری آذربایجان از طریق مرز آستارا دریافت و پس از كسر حق ترانزیت تعیین شده از طریق مرز آذربایجان شرقی به نخجوان منتقل می شود.

الماسی تصریح كرد: این قرارداد در آگوست سال 2004 میلادی بین شركت صادرات گاز ایران و جمهوری آذربایجان به مدت 20 سال منعقد شده است.

به گفته وی، طبق قرارداد منعقده میان جمهوری اسلامی ایران و كشور تركیه، صادرات گاز از سال 1380 از طریق ایستگاه مرزی آغاز شد و صادرات گاز به این كشور طبق توافق های بین دو كشور در حال انجام است.

مدیرعامل شركت انتقال گاز ایران افزود: ایران با توجه به قرار گرفتن در منطقه جغرافیایی خاص استراتژیك، امكان تبدیل شدن به پل ترانزیتی گاز در منطقه، كشورهای همسایه همچون عراق، كویت، سوریه، افغانستان، پاكستان و كشورهای شرق آسیا و همچنین اروپا را در 20 سال آینده دارا می باشد.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه