يكشنبه, 3 ارديبهشت 1396 - الأحد 27 رجب 1438 - Sunday 23rd April 2017

تصاویری از لباس زنانه کردی در 70 سال پیش

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
تصاویری از لباس زنانه کردی در 70 سال پیش
سری چهل و دوم عکس های قدیمی اشنویه با موضوع لباس های زنانه کردی شهر اشنویه در روستای نلیوان در دهه 1320 وبعداز آن در ادامه درج شده است...

به گزارش شاخه طوبی استفاده از تصاویر و مشروحات با ذکر منبع مجاز است. شرح های نوشته شده برای تصاویر از طرف رحیم اشنویی محمودزاده (فرستنده عکس ها) به نگارش درآمده و بدون هیچ دخل و تصرفی ذیل عکس ها درج شده است.

عکس شماره 1 در سال 1326 خورشیدی گرفته شده است. این عکس عروسی علی اشنودی محمودزاده را در ارومیه نشان می دهد که تعدادی از زنان خانواده محمودزاده مقیم ارومیه در آن دیده می شوند. در سمت راست عکس نوجوان با کت  شلوار سفید رحیم اشنویی محمودزاده می باشد.

خانواده حاجی حسین اشنودی در ارومیه در یک محوطه که حیاط تودرتو داشت مقیم بودند. زنگ اخبار یا زنگوله برای هرسه حیاط از دروازه حیاط وسطی آویزان شده بود که به وسیله مفتول سیمی و یا طناب به درب اول ورودی وصل بود که با کشیدن حلقه مفتول سیمی و یا طناب به درب اول ورودی وصل بود که با کشیدن حلقه مفتول تمام ساکنین حیاط ها صدای آن را می شنیدند و به وسیله یکی از افراد خانواده درب ورودی باز میشد (در تصویر زنگوله از بالای سقف شیروانی مشاهده می شود)

عکس شماره 2 : "ره ش به له ک" یا عروسی (احتمالاً) عزیز خلیلی در اشنویه. از راست به چپ : علی نعلبندی ، مراد شه ل هنرمند خواننده آوازهای محلی ، خانم ها ناشناس هستند، رحیم اشنویی محمودزاده،  محمد حسن زاده، ناشناس، عزیز خلیلی ، محمد مجیدی، اسماعیل سلیمزاده.

عکس شماره 3 : تاریخ عکس سال 1340 محل عکس روستای نلیوان. مردها از راست به چپ : حایزه کور، رحمان مولودی، قادرلاوه، عزیز خانه بگی ، بچه ی آرخ چن به سر محمود شاکری.

عکس شماره 5 : سال 1336 محل عمس اشنویه. عروسی مصطفی محمودزاده، از راست به چپ مجید محمودزاده، آمینه محمودزاده با لباس کامل زنانه کردی اشنویه، رحیم محمودزاده، مریم دختر صوفی سعید با لباس کردی روزمره، علی قاره مان، دوشیزه زینب... از روستای قزن آباد با لباس معمولی ، شیرعلی و یک خانم روستای قزن آباد.

عکس شماره 6 : تصویری بدون ارتباط با موضوع فعلی عکسی است از روستای قزن آباد در سال 1332 که رحیم اشنویی محمودزاده را سوار به " جه ن جه ر"  یا خرمن کوب سنتی به وسیله گاو نشان می دهد.

برای مشاهده سری های قبل عکس قدیمی اشنویه بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

بخش اول                  بخش دوم     بخش سوم 
بخش چهارم    بخش پنجم   بخش ششم
بخش هفتم  بخش هشتم   بخش نهم 
بخش دهم   بخش یازدهم بخش دوازدهم 
بخش سیزدهم بخش چهاردهم      بخش پانزدهم  
بخش چهلم                          بخش چهل ویکم                                         
     

 

دانا

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه