يكشنبه, 3 ارديبهشت 1396 - الأحد 27 رجب 1438 - Sunday 23rd April 2017

به طور متوسط هر 20 دقيقه يك مرگ ، به علت حوادث ترافيكي اتفاق مي افتد

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
به طور متوسط هر 20 دقيقه يك مرگ ، به علت حوادث ترافيكي اتفاق مي افتد
یک کارشناس ارشد جمعیت شناسی شايع‌ترين حوادث را حوادث ترافيكي دانست و گفت: به طور متوسط هر 20 دقيقه يك مرگ به علت حوادث ترافيكي اتفاق مي افتد

آزاده علیزاده ، کارشناس ارشد جمعیت شناسی در گفتگو با خبرنگار شاخه طوبی، حوادث را پس از بيماري هاي قلبي عروقي، دومين علت مرگ و مير در همه گروه هاي سني دانست و گفت: روزانه 76 نفر بعلت حوادث ترافيكي تلف مي‌شوند كه بطور متوسط هر 20 دقيقه يك مرگ به علت حوادث ترافيكي اتفاق مي‌افتد. بيش از 50 درصد مرگ و مير تصادفات جاده‌اي در ميان جوانان 15 تا 44 سال اتفاق مي‌افتد.

وی با اشاره به اینکه تعداد كشته‌هاي حوادث ترافيكي در ايران بسيار بالا بوده و در رده‌هاي نخستين جهان قرار دارد خاطر نشان کرد: بطوری که تعداد كشته‌شدگان تصادفات جاده‌اي در دهه اخير 4/4 برابر افزايش يافته است. حد مطلوب كشته به ازاء 10 هزار وسيله نقليه 1 تا 5/2 نفر مي‌باشد. در حاليكه اين عدد در کشور ما، 26 كشته به ازاء هر 10 هزار وسيله نقليه است.

این کارشناس ارشد جمعیت شناسی ،عابران پياده، دوچرخه سواران، موتورسواران و رانندگان دوچرخه هاي موتوري  را به عنوان كاربران پرخطر راه ها برشمرد.

 علیزاده ،  با توجه به اینکه هر روز هزاران نفر از مردم در جاده‌ها جان خود را دست مي‌دهند يا دچار آسيب مي‌شوند گفت: گاه مردان ،زنان و كودكاني كه هنگام قدم زدن، دوچرخه سواري يا موتورسواري يا رانندگي به مدرسه يا كار مي‌روند، هرگز بر نمي‌گردند و پشت سر خود خانواده‌ها و جوامع از هم پاشيده را باقي مي‌گذارند.

وی ، افزايش رشد جمعيت از يكسو و افزايش شمارگان وسايل نقليه و بالا رفتن ضريب مالكيت خودرو در سرانه جامعه، افزايش تقاضاي سفر در حجم خانوار، مضاعف شدن حجم تردد و ميزان استفاده از وسايل شخصي به عنوان عوامل ريشه‌اي تصادفات و تلفات رانندگي عنوان کرد.

کارشناس ارشد جمعیت شناسی با اشاره به اینکه هزاران نفر پس از تصادفات شديد مجبورند هفته‌هاي طولاني را در بيمارستان بگذرانند و بسياري از آنها هيچگاه به كار و زندگي عادي بر نمي‌گردندبیان کرد: از دست دادن نان‌آور خانواده و هزينه بازتواني و مراقبت‌هاي طولاني از مصدومين، خانواده‌ها را به وادي فقر مي‌كشاند و معمولاً بچه‌ها در اين ميان بيشتر آسيب مي‌بينند.

وی در ادامه افزودذ:به علت شرايط فرهنگي جامعه، مردان اغلب منبع اصلي تامين درآمد و تنها نان‌آور خانواده هستند و نبود آنها ضمن روبرو كردن خانواده با بحران هاي مالي و اقتصادي جبران‌ناپذير، اثرات اجتماعي به مراتب ناگوارتري از جمله از هم پاشيدگي كانون خانواده، بروز انواع ناراحتي‌هاي روحي و رواني و مشكلات مرتبط با بزهكاري و اعتياد را به همراه دارد.

این کارشناس ارشد جمعیت شناسی در پایان بستن کمربند ایمنی- سرعت مجاز –رعایت فاصله مناسب با خودروی جلویی و خودروی عقبی -توجه به علایم راهنمایی و رانندگی و.... را از نکاتی عنوان کرد که می تواند در بروز حوادث ترافیکی پیشگیری نماید.

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه