پنجشنبه, 10 فروردين 1396 - الخميس 03 رجب 1438 - Thursday 30th March 2017

گفت و گو با قدیمی ترین پزشک متخصص زنان و زایمان سمنان

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
اختصاص شاخه طوبی:
گفت و گو با قدیمی ترین پزشک متخصص زنان و زایمان سمنان
پزشک متخصص زنان و زایمان سمنان، نیاز شهر خود در آن زمان به متخصص زنان را دلیل گرایش تخصصی خود در این رشته دانست و گفت: علاقه من به بیماری اوژانسی زیاد بود ولی بیشتر از این فکر می کردم که شهر سمنان نیاز شدیدی به متخصصان زنان دارد و به این علت این شغل را انتخاب کردم .

به گزارش خبرنگار شاخه طوبی،(... فقط دکتر ،این فکر از سرت بیرون کن که شغل دیگه ایی داشته باشی ...)،(...بچه جان درس بخون تا در اینده مثل خاله جون دکترت برای خودت خانومی بشی پولدار بشی...اصلا شیرم حلالت نمی کنم اگه دکتر نشی) (... من می خواهم در اینده دکتر شوم اخر دکترها در زندگی هیچ چیزی کم ندارند و تازه همه ی مردم به انها حسابی احترام می گذارند....)

بله این جملات ازسری موضوعاتی بود که ازقدیم تا همین چند سال اخیر مورد تاکید ودستور کار اکثر خانواده ها قرار می گرفت، مشاغلی چون پزشکی  تنها گزینه مورد قبول و مطلوب والدین برای آتیه شغلی فرزندانشان بود.که البته رفته رفته بنا به دلایل بارزی که همگان نسبت به ان واقفیم خورشید این مدینه فاضله و حرفه ارمانی رو به افول گرایید و در حال حاضر شاید کمتر کسی تمایلی به تحصیل در این حرفه مقدس داشته باشد .

به هرترتیب از چراییهای این رویای شیرین تلخ شده که بگذریم اول شهریور مسادف با روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک ما را برآن داشت تابه سراغ باسابقه ترین متخصص زنان در سمنان برویم  که سالها به معنای واقعی دود چراغ خورده و ریاضت ها کشید ند تا شایسته پوشیدن لباس مقدس پزشکی شوند.

دکتر نجمه فائز متخصص زنان و زایمان متولد سمنان می باشد که تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان را در سمنان گذرانده و دوران پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران و دوران تخصص را در دانشگاه تهران به پایان رسانده است.

دکتر فائز ،در پزشکی عمومی مدتی را در بیمارستان فاطمیه و بقیه را در درمانگاه 17 شهریور  را بوده و در آن دوران مسئولیتهایی چون پزشک معتمد-مسئولیت نظارت و درمان و.. را بر عهده داشت و هم زمان با آنها کشیک های درمانگاه را هم انجام می داد و دوران تخصص را در بیمارستان امیرالمونین بوده است.

وی 22 سال  است که کار تخصص را انجام می دهم و کلا 26 سال است که پزشک می باشد و جز باسابقه ترین متخصصان زنان در سمنان است.

در سال 56، بخش زیادی از کنکور را معدل کتبی تشکیل می داد

این پزشک متخصص در گفتگو با خبرنگار شاخه طوبیدر پاسخ به این سوال که رتبه قبولی وی در رشته پزشکی چند بود گفت:  پذیرش کنکور در آن زمان فرق می کرد ما دورانی که وارد دانشگاه شدیم معدل کتبی امتحان نهایی ضریب 5 و کنکور ضریب 2 داشت یعنی بخش زیادی از کنکورمان را معدل کتبی مان تشکیل می داد .

وی در ادامه افزود: فقط ده انتخاب رشته نمی توانستیم انجام دهیم و با توجه به نمرات و کنکوری که داده بودیم باید این انتخاب رشته را انجام می دادیم.

این پزشک باسابقه از دوران تحصیل در رشته پزشکی عمومی برایمان گفت:سال 56 وارد دانشگاه شدم و در این حین به تعطیلات دانشگاهها در طول انقلاب فرهنگی برخوردیم و حدودا 9سال دانشگاه به طول کشید و سال 65  فارغ اتحصیل شدم.

فائز با اشاره به اینکه در دورانی که در پزشکی عمومی بود در آن زمان متخصص زنان وجود نداشت بیان کرد: در آن زمان مردم با مشکلات زیادی روبرو و متوجه این بودند که این شهر نیاز شدیدی به متخصصان زنان دارد .

این پزشک در ادامه افزود: در پزشکی عمومی هم که دوره های مختلف می گذراندیم و کلا در دوره انترنی که باید 2 ماه بخش زنان را می گذراندیم من درخواست کردم که به جای یک ماه بخش ارولوژی به بخش زنان بروم و شورای آموزشی هم قبول کرد و من به جای 2 ماه 3 ماه دوره زنان را گذراندم.

نیاز شهر سمنان به متخصص زنان ؛ دلیل گرایش به این رشته

فائز، نیاز شهر خود در آن زمان به متخصص زنان را دلیل گرایش تخصصی خود در این رشته دانست و گفت: علاقه من به بیماری اوژانسی زیاد بود ولی بیشتر از این فکر می کردم که شهر من به متخصص زنان نیاز زیادی داردو بعد از انقلاب گفتند یک واجب کفایی است و واجب کفایی یعنی تا آن کفایت برقرار نشود بهتر است شغل دیگری انتخاب نکند و چون رشته زنان و مامایی  نیاز شدیدی به متخصصان زنان داشت من بیشتر به این علت این شغل را انتخاب کردم .

این متخصص زنان، با اشاره به اینکه پزشکان عمومی به علت زیاد شدن تعداد آنها خیلی به چشم نمی آیند گفت:این امر ممکن است گاهی اوقات باعث دلسردی پزشکان عمومی شود .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مردم به خصوص در سمنان در بیشتر مواقع به پیش متخصص می روند چون متخصصین در دسترس هستند و این باعث می شود که مردم زیاد به پزشکان عمومی مراجعه نداشته باشند

علت روی آوری پزشکان عمومی به سمت تخصص، نسخه نویس دکترین دیگر نبودن است

فائز، در ادامه از دوران پزشک عمومی بودنش برایمان گفت: در آن زمان که پزشک عمومی بودم خیلی وقتها احساس می کردم که یک متخصص که در بخش بیمار را ویزیت می کرد دفترچه اگر نداشتند روز سر نسخه می نوشت و دائما می آوردند که ما اینها را وارد دفترچه کنیم به شخصیت آدم برمی خورد که همش نسخه دیگران را وارد دفترچه کنیم آدم دوست دارد از علم خودش استفاده کند ومن  فکر می کنم تاحدی این مسائل برای پزشکان عمومی الان هم وجود داشته باشد بخاطر همین پزشکان عمومی این احساس را می کنند که باید بیشتر به سمت تخصص بروند و دیگر نخواسته باشد نسخه دیگران را نسخه کند و آنچه که آموخته است آنها را بکار بگیرد

رشته زنان با جان مادر و کودک سر و کار دارد

این متخصص زنان درباره رشته تخصصی خود بیان کرد: باید افرادی به این رشته روی بیاورند که روحیه داشته باشند در اوژانس ها روبرو شود چون رشته زنان با جان مادر و کودک سر و کار دارد.

مشکلات پزشکان متخصص زنان از زبان دکتر فائز

وی با اعتراض به اینکه بعضی از افراد متخصصان زنان را در کنار ماما قرار می دهند گفت: یک سری از بیماری زنان است که برای همه شناخته شده نیست و همه متخصصان زنان را در کنار ماما قرار می دهند و این در صورتی است که این رشته زنان گسترده تر از این حرفهاست که فقط به حاملگی و زایمان ختم شود .

این پزشک، یکی از مشکلات تخصص خود را همکاری نکردن بعضی از متخصصین دانست و افزود: اکثر بیماری زنان همراه دیگر بیماریها است و لازم است با متخصصهای دیگر در ارتباط تنگاتنگ باشیم گاهی این ارتباط ها وجود ندارد و دچار مشکلاتی می شویم.

فائز با تاکید به مسئولین که پزشک هایی هستند که دور از هیاهو کار خود را انجام می دهند گفت: باید آنها را مد نظر بگیرند و آنهایی که کارهایشان را خوب انجام می دهند تشویق کنند و آنهایی که کار خود را  به خوبی انجام نمی دهند با آنها برخورد کنند .

این متخصص زنان، در پایان از مسئولین خواست تا قوانینی در این جهت تنظیم شود که افرادی که خوب کار می کنند زیر سوال نروند و  با این کار باعث می شوند که افراد با رعایت اخلاق پزشکی ، وجدانی و برای مردم کار کنند.

دیدگاه‌ها

سلام من درست ٩ماه ازدواج كردم

سلام من درست ٩ماه ازدواج كردم اوايل يعني سه ماه اول جلوگيري طبيعي داشتيم اما بعد تصميم گرفتيم كه بچه دار بشيم اما تا الان هيچ نتيجه ايي نگرفتيم وقتي رفتم دكتر،خانم دكتر كعبه نيرومندي بهم قرص هاي ايستروما يا ايسترون و ايويژل و جستيران داد دوتا قرص اول رو گفت روز پنجم عادت به بعد مصرف كن و برأي شوهرم هم ويتامين ث وكارني تين داد ايا با استفاده أين قرص ها من باردار ميشم يانه.؟؟؟؟؟؟البته دكتر گفت كه تنبلي تخمدان در سمت چپ دارم

درباره بارداری

باسلام،من یه سوال داشتم من اولین ماه برای بارداری اقدام کردم اونم تحت نظر دکتر چون شوهر من دریانورده و دو ماه رو کشتیه 4 هفته مرخصی،من 12 آذر پریود شدم وسومین روز پریودم رفتم پیش دکترم که ایشون قرص اوومید 50 داد گفت به مدت 5 شب شبی 2 بخور بعد اتمام قرص یه 5 روز بعدش رفتم پیشش سونوی واژینال انجام داد گفت که تخمک گذار سمت راست شکل گرفته وبدنت از همه لحاظ برای بارداری مناسبه همون لحظه یه آمپول نوشت گفت همین الان اینو بزن به مدت 3 شب پشت سرهم وبه مدت یه هفته یک روز در میون همخوابی داشته باش وبعد هم خوابی به طرف دست راستت بخواب من همه این کارا رو انجام دادم میشه گفت به جای یکروز درمیون هروز انجام دادم،ولی این ماه 9 دی رفتم آزمایش دادم منفی بود یعنی8.25 بود،و من طبق دورم باید 11 دی پریود میشدم که امروز 13 دی هستش هنوز نشدم امروز صبح هم بیبی چک استفاده کردم که اونم منفی بود،آیا واقعا من باردار نیستم؟یعنی امکان داره بخاطر قرصو آمپول پریودم تاخیر داشته باشه آخه من سابقه تاخیر اصلا ندارم،نظر شما چیه؟

حاملگی

سلام ۲۸ساله هستم رفتم ازمایش به من گفتن کم کاری تیروعید دارم وکمبود ویتامین د برای من دکتر فقط کلسیم و ویتامین د داد وفقط هفته ای یکبا ر بخورم از تیروعید قرصی نداد الان من نمی تونم حامله بشم

سلام خسته نباشید .من الان دو

سلام خسته نباشید .من الان دو سه ساله که عادت های مااهانم کاملا نامنظم شده .هربار یک ماه یا 25 روز عقب میفته . میخواستم بدونم علتش از چیه؟مثلا این ماه باید یکم آبان پریود میشدم ولی الان 19 روز عقب افتاده و هنوزم پزیود نشدم

عزیزم، علت های پریودی نامنظم

عزیزم، علت های پریودی نامنظم متفاوت می باشد یا کندی تخمدان هاست یا کیست و یا چاقی
با سونوگرافی کاملا این موارد مشخص می شود در اسرع وقت سونوگرافی بروید که اگر کیست باشد با قرص خوردن برطرف می شود.

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه