پنجشنبه, 10 فروردين 1396 - الخميس 03 رجب 1438 - Thursday 30th March 2017

خانه یغمایی های شاهرود

نسخه مناسب چاپارسال به دوستان
خانه یغمایی های شاهرود
خانه تاریخی یغمایی ها ازحیث معماری از زیباترین خانه های شاهرود قدیم به شمار می رود که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است ودر خیابان تهران ، خیابان هشتم شهریور (بهرام ) قرار دارد .

به گزارش شاخه طوبی،خانه تاریخی یغمایی ها ازحیث معماری از  زیباترین خانه های شاهرود قدیم به شمار می رود  که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است ودر خیابان تهران ، خیابان هشتم شهریور (بهرام ) قرار دارد .

این بنا در اوایل دوره پهلوی   بدست استاد مهدی حیدریان و به سبک معماری یزدی ساخته شده و  به لحاظ  مشخصه های معماری سنتی در سطح شهرستان شاهرود ، بی نظیر می باشد و...

خانه تاریخی یغمایی ها ازحیث معماری از  زیباترین خانه های شاهرود قدیم به شمار می رود  که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است ودر خیابان تهران ، خیابان هشتم شهریور (بهرام ) قرار دارد .

این بنا در اوایل دوره پهلوی بدست استاد مهدی حیدریان و به سبک معماری یزدی ساخته شده و  به لحاظ  مشخصه های معماری سنتی در سطح شهرستان شاهرود ، بی نظیر می باشد و نقشه آن به صورت یک حیاط مرکزی است که ورودی آن به وسیله یک راهرو به حیاط متصل می شود.یک بالاخانه روی راهرود نیز قرار گرفته است که با عبور از یک راه پله مارپیچی می توانید به آنجا بروید و دربخش غربی حیاط نیز حوضخانه  ، اتاقهای مهمان ، آب انبار ، ایوان و تنها بادگیر شهر قرار گرفته است .

نورگیر، حوض‌خانه، تقارن‌های موجود در پلان و نما و همچنین تزئینات آجری پیرامون حیاط از دیگر زیبایی‌های معماری این بنای تاریخی به شمار می‌آیند.

منبع:نسل شاهوار

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
کد امنیتی
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه