پنجشنبه, 10 فروردين 1396 - الخميس 03 رجب 1438 - Thursday 30th March 2017

علمي

اپیدورال تشویقی برای فرزندآوری زنان/ایمنی و نداشتن درد دو فاکتور مهم در روش زایمان بدون درد
دکتر اشرف السادات حیدری، ماما و محقق نمونه گفت: زایمان بدون درد(اپیدورال) روشی مطمئن و موفقیت آمیز برای بیهوش شدن است و این روش باعث می‌شود که خیلی‌ها تشویق به فرزندآوری شوند و دیگر از درد زایمان هراسی نداشته باشند.

به گزارش شاخه طوبی، دکتر اشرف السادات حیدری، در گفت و‌گو با  خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، ایمنی و نداشتن درد را دو فاکتور مهم روش زایمان اپیدورال دانست و خاطر نشان کرد: اپیدورال یا زایمان بدون درد ایمن ترین و کم عارضه ترین روش بارداری است که از زمان حتی قبل از انقلاب این روش در کشور ما بوده است و طبق آمار طرفدار‌های زیادی هم بین مادران باردار تا به الان داشته است.

نقش تعداد فرزندان در طول عمر مادران
کارشناسان بر این باورند که راز افزایش طول عمر زنان می‌تواند در داشتن تعداد فرزندان بیشتر نهفته باشد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایسنا، اکنون کارشناسان برخلاف نتایج مطالعات پیشین به این نتیجه دست یافته‌اند که داشتن تعداد فرزند بیشتر به زنان کمک می‌کند تا با سرعت کمتری پیر شوند و طول عمر بیشتری داشته باشند.

اما و اگر بارداری با یک لوله تخم‌دان
یک جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی؛ چگونگی بارداری طبیعی با یک لوله را توضیح داد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از خبرگزاری تسنیم، یکی از سؤالات زنان باردار این است که آیا با یک لوله نیز می‌توان به طور طبیعی باردار شد؟ که در این رابطه دکتر آرین جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی توضیحاتی را ارائه کرد.

خواص خاکشیر و کاربردهای درمانی آن
یک محقق طب اسلامی ایرانی گفت: خاکشیر یک داروی گیاهی ضد عفونی کننده طبیعی است و به جای مصرف آب زیاد و آنتی بیوتیک‌‎ها، خانم‌ها خاکشیر میل کنند که البته مقدار مجاز مصرف آن در طول روز 10 گرم است و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

به گزارش شاخه طوبی، دکتر حسن اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، گیاه خاکشیر را بسیار فراوان و پرخاصیت دانست و اظهار داشت: خاکشیر یا شفترک گیاه خود رو، دارای طبع ملین و خنک کننده که در فصل گرم تابستان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، این گیاه پرخاصیت به علت فراوانی که دارد افراد می‌توانند در کنار جاده‌ها آن را جمع آوری کنند و آن را فقط منحصر به شربت ندانند. 
 

درمان اسهال با داروهای گیاهی
عمده‌ترین دلیل اسهال عفونت روده‌ها است که ممکن است در پی این شرایط به وجود بیاید: ویروس، باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می‌شود.

به گزارش شاخه طوبی، اِسهال وضعیتی است که در آن فرد بیمار دست کم سه بار در روز دفع مدفوع روان یا مایع دارد. این حالت می‌تواند چند روز به طول بیانجامد و موجب کم آبی بدن می‌شود که در پی از دست دادن مایعات رخ می‌دهد.

 

رفع اختلالات خواب با کمک گیاهان دارویی
دلیل بی خوابی از دیدگاه طب سنتی به خشکی مغز باز می گردد؛ وقتی مغز به اندازه کافی رطوبت نداشته باشد، بی خوابی ایجاد می شود. خشکی مغز می تواند همراه با گرمی یا همراه با سردی باشد.

اختلال در خواب شبانه می تواند حسابی برای ما دردسر ساز شود و آرامش مان را در طول روز از بین ببرد. بسیاری از تصادفات مرگ باری که در سطح جاده ها اتفاق می افتد، به دلیل خواب ناکافی است. هر فرد با توجه به نیاز بدنش باید خواب کافی در شب داشته باشد که در این خصوص بسیاری از پزشکان خواب کافی را هشت ساعت می دانند.

هورمون درمانی در زنان منجر به افزایش وزن نمی‌شود
متخصص زنان با بیان اینکه درمان هورمونی برای کسانی که مشکل انعقاد خون دارند باید با احتیاط صورت گیرد، گفت: خانم‌هایی که تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند، دچار افزایش وزن نمی‌شوند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از  خبرگزاری فارس، شیرین شمس، هورمون تراپی در خانم‌ها را دارای عوارض جدی دانست و اظهار کرد: خانم‌ها ممکن است در طی درمان با هورمون دچار عوارض جانبی آن شوند و به طور کلی سر درد، سرگیجه و درد پستان شایع‌ترین عوارضی است که به دنبال هورمون تراپی گزارش شده است.

خطراتی که سلامتی زنان شاغل را تهدید می کند
زنان شاغل بیش از افراد دیگر در معرض اختلالات عضلانی قلبی و عروقی هستند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر نقی‌ بغدادی عضو هیئت علوم دانشگاه پزشکی تهران در به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان،‌ گفت: زنان شاغلی که در محیط‌های استرس‌‌زا کار می‌کنند بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به حملات قلبی قرار دارند و این افراد بیش از خانوم‌هایی که در محیط‌های آرام‌تر و دور از تنش کار می‌کنند در معرض بیماری‌های قلبی عروقی خواهند بود.

۱۵ درصد علل ناباروری ناشناخته است/رابطه سن زنان و باروری
یک متخصص زنان و فلوشیپ ناباروری، با اعلام اینکه علت ۱۵ درصد شیوع ناباروری همچنان ناشناخته است، تاکید کرد: به ازای هر یک سال طول دوره ناباروری ، ۲۵ درصد از شانس باروری کم می شود.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر فرناز فاطمی، ناباروری با علت ناشناخته یکی از شایع ترین انواع ناباروری دانست و گفت: در این شکل از ناباروری حتی پس از انجام انواع آزمایش های تشخیصی استاندارد، هیچ علتی به عنوان منبع ناباروری در نظر گرفته نشده است.

شرط زایمان طبیعی زنان باردار دچار دیابت
زایمان و نازایی؛ روند زایمان طبیعی زنان باردار دچار دیابت را تشریح کرد

به گزارش شاخه طوبی به نقل از خبرگزاری تسنیم، یکی از سئوالات در بین خانم‌های بارداری که مبتلا به دیابت هستند این است که آیا آنها می‌توانند به طریق طبیعی زایمان کنند، که در این رابطه دکتر آرین جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، توضیحاتی را ارائه کرد.

این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی تشریح کرد: در خانم‌های بارداری که دیابت دارند اکثراً نوزادان آنها بزرگتر از طبیعی است.

اجرای طرح غربالگری «اضطراب» در مهدهای کودک استان سمنان
سرپرست معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان از اجرای طرح غربالگری «اضطراب» با هدف شناسایی و پیشگیری و همچنین مداخلات به هنگام و موثر در این خصوص خبر داد.

به گزارش خبرنگار شاخه طوبی، سیدنظام‌الدین زرگری سرپرست معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار شاخه طوبی با اشاره به اجرای این طرح در کودکان ۵ تا ۶ سال، گفت: طرح غربالگری اضطراب کودکان در استان سمنان اجرا می‌شود.

سرپرست معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان از اجرای طرح غربالگری «اضطراب» با هدف شناسایی و پیشگیری و همچنین مداخلات به هنگام و موثر در این خصوص خبر داد.

رژیم لاغری با چای سبز منجر به کم خونی می‌شود
یک محقق طب سنتی گفت: خیلی از خانم‌ها به خاطر لاغر شدن به خوردن بیش از حد چای سبز روی می‌آورند، همین امر احتمال ابتلای آنها به کم‌خونی را بیشتر می‌کند، چرا که خوردن چای سبز به طور مداوم و بلافاصله بعد از غذا مانع از جذب آهن در بدن می‌شود.

به گزارش شاخه طوبی، فاطمه جوادی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینا، یکی از عوامل بروز کم خونی در افراد را مصرف بی‌رویه مرغ و پایین آمدن مصرف گوشت قرمز دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه گوشت قرمز، آهن بیشتری دارد برای افراد دچار بیماری کم‌ خونی مفید است اما خیلی از افراد میل و علاقه شدید به مصرف مرغ دارند و متاسفانه گوشت بسیاری از مرغ‌ها حاوی هورمون است که مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورده است.

کم خونی در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است

خطاهای پزشکی چالشی برای نظام سلامت
نوزادی که قرار بود در کنار مادر بماند و او از دردهایش برایش بگوید،نوزادی که یک فامیل ماههاست منتظر آمدنش بودند فقط بر اثر یک اشتباه سهوی خواه از جانب ماما، پزشک، پرستار،مجموعه بیمارستان و یا هر خطای غیر عمدی دیگر عمرش به دنیا باقی نمی ماند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایرنا، نوزادی که برای تعیین زمان تولدش دیر تصمیم گرفته می شود و در این تاخیر در تصمیم گیری مشکلاتی رخ می دهد که از آن با عناوین قصور پزشکی و به عبارت دیگری تحت عنوان خطاهای پزشکی از آن یاد می شود.
مرور رویدادهایی که نشان از قصور پزشکی دارد را هر کدام از ما بیگانه با آن نیستیم همان خطاهای سهوی که به مدد شبکه های اجتماعی گسترده در کمترین زمان ممکن می توانند دست به دست شوند و گاه قضاوت هایی هم صورت گیرد.

توصبه‌هایی مفید و کابردی برای مراقبت از پا در افراد مبتلا به دیابت
لازم است بیماران از خیساندن پا در آب و محلول‌های دیگر به مدت طولانی خودداری کنند و یک شستشوی ساده با آب ولرم و شامپوی بچه کافی است.

به گزارش شاخه طوبی، دکتر مهناز سنجری در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، گفت: بیماری دیابت یک بیماری مزمن و پیش‌رونده است. این بیماری از این جهت مزمن است که همواره همراه بیمار باقی می‌ماند و پیش‌رونده است از این جهت که همیشه باید تحت مراقبت و کنترول باشد؛ چراکه این بیماری به دلیل ویژگی‌هایی که دارد روی عروق خونی و اعصاب محیطی بدن، به‌خصوص پا تأثیر نامطلوب می‌گذارد. شدت مسئله در حدی است که طبق آمار جهانی هر 20 ثانیه در دنیا یک پا به دلیل بیماری دیابت قطع می‌شود.

کسب رتبه اول بورد پزشکی هسته‌ای آسیا توسط استاد پزشکی مشهد
نرجس خاتون آیتی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه نخست بورد پزشکی هسته‌ای آسیا را کسب کرد.
به گزارش شاخه طوبی به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر نرجس خاتون آیتی استادیار گروه پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آزمون بورد تخصصی این رشته که با حضور ۴۵ نفر متخصص از کشورهای مختلف آسیا و اقیانوسیه در کشور کره برگزار شد موفق شد با کسب بیشترین امتیاز در مراحل کتبی و شفاهی، رتبه نخست این آزمون را از آن خود کند.
 
برگزاری نخستین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی
دبیر اجرایی نخستین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی از برگزاری این کنگره در روزهای 27 تا 30 بهمن ماه در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی با حضور 18 سخنران خارجی خبر داد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایرنا از انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران، دکتر ساغر صالح پور افزود: این کنگره با همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری های زنان دانشگاه شهید بهشتی،انجمن علمی زنان و مامایی ایران و گروه زنان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

خبرهای خوشی برای سال 95 داریم/ تخلف بیمارستان خمینی‌شهر محرز شد
ابراز نارضایتی از برخی انتقادهای نادرست و برخوردهای سیاسی، اعلام خبرهای خوش در حوزه سلامت، ابراز امیدواری در خصوص مواجه‌نشدن بودجه طرح تحول نظام سلامت با مشکل، دستور رئیس‌جمهور در خصوص سازمان تامین اجتماعی و بررسی حادثه بیمارستان خمینی‌شهر از مهم‌ترین محورهای اظهارات وزیر بهداشت در برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه» بود.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در این برنامه تلویزیونی پیرامون گفته‌های برخی منتقدان نسبت به انتقادناپذیری پزشکان تصریح کرد: تنها دستگاهی که در طول این دولت اجازه داد که نقد شود و مهم‌ترین منتقدان خودش را نیز دعوت کرد و همه‌ساله نیز این کار را انجام‌ می‌دهد، وزارت بهداشت است. برای ما مهم این است که نقد، سازنده و در جهت رفاه و آسایش مردم باشد.

بچــــــه‌خــــوره چیست
یک جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با تشریح عارضه بچه‌خوره درباره شرایط تشکیل نشدن قلب جنین در هفته دوازدهم توضیح داد. سلامت نیوز: بچه‌خوره چیست؟

به گزارش شاخه طوبی به نقل از  خبرگزاری تسنیم، یکی از سئوالات زنان باردار این است که آیا در صورت تشکیل نشدن قلب جنین در هفته دوازدهم باید سقط صورت پذیرد و یا به بارداری ادامه داد؟ که در این رابطه دکتر آرین جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، توضیحاتی را ارائه کرد.

تاثیر مودم‌های وای‌فای بر زنان باردار و عقیم شدن مردان
یک کارشناس فضای مجازی گفت: خانه‌هایی که مودم وای‌فای در آنها روشن است، تضمین می‌دهم در آینده بچه‌هایشان در فرزندآوری دچار مشکل ‌شوند یا زنان باردار آنها لطمه بخورند.

به گزارش  شاخه طوبی به نقل از  خبرگزاری تسنیم، روح الله مومن نسب در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه باید تعریف خوب و جامعی از فضای مجازی صورت گیرد، اظهار کرد: امروزه دنیا به سمتی رفته که تجارت و فرهنگ دیجیتالی شده یا به بیان دیگر خانم‌های جامعه دیگر غذا پختن را برای ماهیت اصلی آن انجام نمی‌دهند بلکه غذا درست می‌کنند تا از آن عکس بگیرند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و لایک جمع کنند.

زیبایی که قربانی ارزانی لوازم تقلبی می‌شود
بازار مصرف لوازم آرايشی بهداشتی در ايران بطور چشمگيری رو به افزايش است که ٨٠ تا ٩٠ درصد آن بصورت قاچاق از مرزها وارد كشور می‌شوند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از   باشگاه خبرنگاران جوان ؛ افزایش درآمد، ثروت وهمچنین سطح بهداشت  عمومی بخصوص در كشورهای در حال توسعه دلیلی بر افزایش سرانه  لوازم آرایش در كشور است.

 براساس آمار بدست آمده سالانه در حدود یك میلیارد دلار محصولات آرایشی بهداشتی وارد كشور می‌شود  كه عمده این كالاها غیر مجاز و تقلبی بوده و بصورت قاچاق وارد كشور شده اند.

وقتی بزرگسالان هم دچار جوش و آکنه می‌شوند
افراد اگر در سنین پایین و نوجوانی دچار جوش و آکنه بوده‌اند دوباره امکان دارد دچار جوش و آکنه شوند.
کم خوابی موجب خشکی پوست وتیرگی دور چشم می شود
یک متخصص پوست گفت: افراد باید 7 الی 8 ساعت خواب مفید داشته باشند و کسانی که کم می خوابند قاعدتا پوست شادابی نخواهند داشت و معمولا با خشکی پوست و افزایش تیرگی دور چشم مواجه هستند.

به گزارش شاخه طوبی، دکتر نرگس پورحیدری در گفت‌و‌گو با خبرنگار طنین‌یاس، در توصیه‌ای به خانم‌ها برای داشتن پوست شاداب خاطر نشان کرد: پوست سالم و شاداب برای هر فردی بستگی به کیفیت زندگی دارد که این کیفیت به چیز‌هایی که هر روز در حال انجام دادن آن هستیم و تغذیه‌ای که استفاده می‌کنیم و حتی احساساتی که در طول روز با آن مواجه هستیم بستگی دارد و همه این عوامل روی پوست تاثیرگزار است.

63 درصد زوجین از روابط جنسی خود ناراضی هستند
معاون بهداشت وزارت بهداشت از نتایج تحقیقاتی بر روی 400 خانواده خبر داد که بر اساس آن 63 درصد زوجین از روابط جنسی خود ناراضی هستند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از مهرخانه، مراسم افتتاحیه ششمین کنگره خانواده و سلامت جنسی صبح امروز با حضور علی‌اکبر سیاری؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر محمد روشن؛ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اطلاعات، حجت‌الاسلام میثم امرودی؛ معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و دکتر سید کاظم فروتن؛ عضو هيئت علمي دانشگاه شاهد، مسئول کلينيک سلامت جنسي خانواده دانشگاه علوم پزشکي شاهد و رییس این کنگره در ایوان شمس برگزار شد.

سیگار مهم‎ترین عامل ایست قلبی
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‎ای دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: به ازای استعمال هر 10 عدد سیگار، خطر مرگ در اثر بیماری قلبی در مردان 18 درصد و زنان 31 درصد بالا می‎رود.

به گزارش شاخه طوبی، دکتر رضا سالاری در گفت‎وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه لرستان، بیان کرد: سیگار مهم‎ترین عامل مرگ زودرس در افراد 39 تا 69 سال در کشورهای پیشرفته است.

 

وی اضافه کرد: سیگار مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی - عروقی را تا 50 درصد افزایش می‎دهد. زنانی که سیگار می‎کشند شش برابر بیشتر به حمله قلبی دچار می‎شوند. این آمار با افزایش تعداد مصرف روزانه، بیشتر نیز می‎شود.

 

مرگ با طعم فست فود!
مصرف فست فود در کشور نه تنها سبب کاهش سن مرگ در جوانان ایرانی شده است بلکه افزایش 3 برابری سرطان روده را نیز در کشور رقم زده است.

رعایت بهداشت فردی بهترین روش پیشگیری از ابتلا به آنفلولانزا است
متخصص بیماریهای عفوني با بیان اینکه رعایت کردن بهداشت فردی برای پیشگیری از انتشار آن بسیار مهم است، گفت: افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند به دلیل رعایت‌نکردن اصول بهداشتی به هنگام بیماری است که می‌تواند خیلی سریع ویروس را انتقال دهد.

 به گزارش خبرنگار شاخه طوبی، دکتر محمد نساجي؛ متخصص بیماریهای عفوني با اشاره به ویروس آنفلوانزا در فصل سرما گفت: بیشترین شیوع ویروس در فصول سرد سال است که از طریق  انسان به انسان منتقل می شود و معمولا قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می کند.

این متخصص بیماریهای عفوني با تأكيد بر عادي بودن شرايط بيماري آنفلوانزا در كشور، اظهار کرد: دلايل علمي متعددي براي اثبات اين مدعا وجود دارد كه ثابت مي كند اخبار و شايعات منتشر شده از رسانه‌هاي مختلف، بزرگنمايي و سياه نمايي بوده است.

غربالگری، راهکاری برای کاهش مرگ و میر ناشی از یک سرطان زنانه
پزشکان می گویند که براساس یافته های جدید، غربالگری میزان مرگ و میر ناشی از سرطان تخمدان را تا یک پنجم کاهش می دهد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از ایرنا، تومورهای تخمدان اغلب کشنده هستند زیرا بسیار دیر تشخیص داده می شوند.
یک مطالعه 14 ساله که توسط محققان انگلیسی روی 200 هزار زن انجام شد و در نشریه Lancet به چاپ رسید، به عنوان یک نقطه عطف بالقوه در غربالگری سرطان مورد استقبال قرار گرفته است.
این مطالعه نشان داد که با یک آزمایش سالانه خون می توان سرطان تخمدان را زودتر تشخیص داد و در نتیجه این بیماری را در مراحل اولیه درمان کرد.

دردهای مفصلی شایع‌ترین بیماری مزمن زنان ایرانی/ اقدامات وزارت بهداشت
معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اخیراً نتایج تحقیقاتی در مورد وضعیت سلامت زنان 15 تا 54 ساله را منتشر کرده است. براساس این نتایج زنان ایرانی بیشتر مبتلا به دردهای مفصلی هستند.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از  مهرخانه، بسیاری از عوامل بیولوژی، اجتماعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و اقتصادی وضعیت سلامت زنان را تحت‌تأثیر قرار می دهد. از طرفی زنان نسبت به مردان به دلایل مختلف مانند دوران بارداری، شیردهی و یائسگی احتمال ابتلای بیشتری به برخی بیماری‌ها را دارند.

راه‌های کاهش دردهای دوران قاعدگی از منظر طب سنتی
یک کارشناس طب سنتی راه‌های کاهش دردهای دوران قاعدگی از منظر طب سنتی عنوان کرد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از  خبرگزاری تسنیم, سید جواد علوی درباره راه‌های کاهش دردهای دوران قاعدگی اظهار داشت: از دیدگاه طب سنتی تدابیر خاصی وجود دارد که با رعایت آن بسیار به سلامت زنان کمک می‌کند.

به گفته وی برای کاهش دردهای قاعدگی از چند روز قبل از آغاز قاعدگی تا پایان دوران قاعدگی از مصرف آب سرد، حمام با آب سرد و نشستن در جای سرد باید خودداری کرد، همچنین در دوران قاعدگی از شست و شوی زیاد باید خودداری کرد.

ردپای افراد غیرمتخصص در لیزر درمانی
رئیس انجمن پزشکی لیزری ایران، گفت: لیزر در زمینه رفع آسیب های عصبی، درمان تومورها، کنترل درد، فیزیوتراپی، طب سوزنی، جراحی های زنان، جراحی های عروق، زخم بستر، زخم های دیابتی و...، کاربرد دارد.

به گزارش شاخه طوبی به نقل از  خبرگزاری مهر، دکتر رضا فکر آزد از تدوین برنامه آموزش ملی لیزر با همکاری ۷۰ متخصص داخلی و ۳۰ متخصص بین المللی خبر داد و گفت:این برنامه تکلیف آموزش در حوزه لیزر را مشخص می کند.

وی اظهار کرد: برای تدوین این برنامه یک مطالعه تطبیقی آموزش لیزر در جهان و ایران انجام می شود تا در نتیجه آن وضعیت آموزش لیزر برای گروه های مختلف پزشکی و پرستاری مشخص شود. این برنامه تا شهریور سال آینده تکمیل و در نهایت به وزارت بهداشت ارایه می شود.

همزمانی محتوا

SMS : 100006896436

Email : info@shakheyetoba.ir

طراحی قالب : توسط گروه نرم افزاری صددروازه